Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
31. 10. 03
Zdroj: Forum2000

Forum 2000: Mosty přes globální propasti

Projekt Mosty přes globální propasti vznikl z iniciativy Nadace Forum 2000 a prezidenta Václava Havla v roce 2002. Jeho cílem je přivádět k jednomu stolu zástupce odlišných názorů (zástupce mezinárodních finančních institucí a nadnárodních společností, ale i globální občanské společnosti) a touto cestou zprostředkovávat potřebný dialog o globálních otázkách na neutrální půdě.
Úvodního slova konference se chopili její iniciátoři, český exprezident Václav Havel a prezident nadace The Nippon Foundation a nositel Ceny Elieho Wiesela - Yohei Sasakawa. Oba vyzvedli důležitost reflexe a význam otevřených interkulturních debat v dnešním rozporuplném světě. Jak Václav Havel, tak Yohei Sasakawa si jsou plně vědomi nutnosti identifikovat společné hodnoty (bez ohledu na rasu, náboženství, politické systémy), které by vedly k vzájemnému porozumění a toleranci. Jinými slovy k mírovému soužití národů.
Náplní konference byla diskuse o následujících tématech: mezinárodní obchod a zemědělství, odpovědnost korporací, řešení zahraničního dluhu a globální veřejné statky. Konference se sestávala ze společného pléna a čtyř expertních debat, které se ve formě oddělených workshopů zaměřily na výše zmíněná témata globální ekonomiky. Na konci každé z diskusí proběhla shrnutí klíčových bodů a účastníci představili společné návrhy na potenciální řešení. Z diskuse vyplynula nutnost přesvědčit Evropskou unii a USA, aby změnily svůj převážně bilaterální přístup vůči zemím třetího světa na multilaterální přístup. Účastníci plenárních diskusí si rovněž uvědomili, jak je nezbytné oslovit subjekty tytu WTO (Světová obchodní organizace), aby pozměnily pravidla mezinárodního obchodu a již netolerovaly fixní ceny zemědělských výrobků, které jsou uměle snižovány nízkými náklady velkých korporací a finančními dotacemi vlád (př. Evropská unie). O nutnosti pozměnit agrární politiku v EU se hovoří již dlouho, ovšem zatím bez nalezení konstruktivního řešení, jež by bylo v souladu s národními zájmy členských států. Evropské unii byly vytýkána přímá finanční podpora zemědělců podle objemu jejich produkce. Na této přímé finanční podpoře se tak mají možnost podílet jen korporace s vysokým objemem výroby a drobní farmáři jsou tak většinou postaveni mimo sféru zájmu. Tento přístup vede k hromadění přebytků ve skladech, které jsou pak subvencovány vládou jako exportní zboží do zemí třetího světa. Afrika je tak zaplavena laciným zbožím ze „Západu“, vůči němuž nemá adekvátní prostředky jak se bránit. Řešením by podle výsledků zasedání workshopů bylo zrušení subvencí na export. Podle panelistů by ovšem ruku v ruce měla jít také eliminace afrického dluhu. - otázkou však zůstává za jakou cenu… Panelisté se shodli také na tom, že významným prvkem vedoucím ke zkvalitnění produktů (především zemědělských) a jejich konkurenceschopnosti na světových trzích je podpora vzdělanosti afrických farmářů včetně venkovského obyvatelstva. Mnohým africkým farmářům chybí základní znalosti jak co nejefektivněji využívat zemědělskou půdu s jednoduchým technickým vybavením nebo manuálně. Dle jednoho z delegátů, někteří afričtí farmáři například nevědí, že pro zvýšení pravděpodobnosti, že semeno vzejde, je potřeba ho zahrnout hlínou. Rozvinutým zemím se to může zdát jako banalita. Tento fakt pouze upozorňuje na zoufalý stav vzdělanosti některých afrických států. Představitelé panelové diskuse se rovněž pozastavili nad požadavkem EU, aby afričtí farmáři nepoužívali chemické hnojivo pro zvýšení objemu produkce, ale v rámci naplňování směrnic o zvyšování kvality životního prostředí, užívali hnojivo jen organické. Nezodpovězenou otázkou ale zůstává, kde v chudých afrických státech takové hnojivo hledat …
Zda dojde k naplnění alespoň části výzev, formulovaných na Fóru 2000: Mosty přes globální propasti, ukáže až čas. Velkým plusem ovšem zůstává, že se o těchto otázkách začalo diskutovat.
Fórum 2000: Mosty přes globální propasti se koná od svého založení každoročně. Mezi nejvýznamnější hosty letošního klání patřili kromě iniciátorů Václava Havla a Yohei Sasakawa také J.k.V. El Hassan bin Talal, princ jordánské hášimovské dynastie, spisovatel, filozof a ekonom a také Madeleine Albrightová, bývalá ministryně zahraničí USA.
(anotovala A.Gerstnerová, Multikulturní centrum Praha)

31. 10. 03
Zdroj: Forum2000
...nahoru ▲