Farma v jeskyni zahájí nový rok představením Sclavi – Emigrantova píseň a veřejnou debatou na téma migrace
Soubor Farma v jeskyni zahájí rok 2017 svým aktuálně nejstarším titulem v repertoáru Sclavi – Emigrantova píseň. Inscenace poskytující svědectví o tíživém osudu a vnitřních rozporech lidí opouštějících svou vlast nabývá v poslední době opět na aktuálnosti a je jen důkazem toho, s jakým nadčasovým a jedinečným způsobem soubor přistupuje k výběru a zpracování témat. Představení se hraje na Nové scéně Národního divadla v úterý 3. ledna od 20 hodin. Následovat po něm bude beseda pro veřejnost, jejímž hlavním tématem bude stále živoucí evropská migrační krize.
„Debata se uskuteční ihned po představení v místní kavárně NONA od 21:15 hodin. Chceme divákům dát prostor vyjádřit svůj vlastní názor a spolu s odborníky přemýšlet a debatovat o aktuálním dění ve světě i stavu české společnosti. Účast nám potvrdili vzácní hosté Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci zabývající se obecně lidskoprávní tematikou a Tereza Chábová, sociální pracovnice, která pomáhala jako dobrovolnice pro pomoc uprchlíkům, zná jejich příběhy a má zkušenosti z první ruky z terénu,“ přibližuje umělecký šéf Farmy v jeskyni Viliam Dočolomanský, režisér inscenace
Beseda tematicky navazuje na samotné představení Sclavi - Emigrantova píseň. Hra vypráví příběh o anonymním gastarbeiterovi, který se po letech vrací z Ameriky do své vesnice na Slovensku a snaží se začlenit zpět k tamnímu společenství. Jeho snahy včlenit se zpátky mu ovšem splývají se vzpomínkami o zapadnutí do života „tam venku“. Daný rozkol mezi neschopností být plně tam, kde je, a „bare life “, který emigrant prožívá, pak znamená nejen život bez sociálních práv a identity, zredukovaný na materiální potřeby, ale hlavně život bez duše a vztahů. Inscenaci dominují slovenské, rusínské a ukrajinské písně, kterým předcházel dlouhodobý terénní výzkum na východním Slovensku. Jedná se o vysoce emotivní taneční a fyzické divadlo propojující pohyb, zpěv, zvuk, mluvené slovo i herectví.
„Písně a listy rusínských emigrantů, ze kterých jsme vycházeli, jsou nevyčerpatelné a nevysychající zdroje lidské zkušenosti. Nepředáváme tedy divákům jen přepracované představení s velkou energií, ale především aktuální lidský odkaz o vykořenění a emigraci, kterým v dnešním světě vlastně všichni žijeme,“ vysvětluje Viliam Dočolomanský.
Představení zažilo svou premiéru již v roce 2005 a za dobu své 11leté existence si také vysloužilo řadu ocenění. Získalo například hlavní cenu Alfréda Radoka, cenu Divadelních novin „Nejlepší inscenace roku“, hlavní cenu Velijka Maričiće, Total Theatre Award,A Fringe First Award a A Herald Angel Award na festivalu Fringe Festival Edinburgh.
Farma v jeskyni je mezinárodní divadelní studio tvořící v Praze, zaměřené na tvorbu, vývoj a výzkum lidského výrazu. Moderní tvorba souboru překračuje hranice žánrů fyzického, tanečního nebo hudebního divadla. Za více než desetiletou existenci soubor reprezentoval Českou republiku na mnoha prestižních festivalech na 3 kontinentech a ve více než 50 městech. Kromě inscenací, site-specific projektů, koncertů, kulturních výzkumů a divadelních eventů se Farma v jeskyni zaměřuje na pořádání dílen v Praze i v zahraničí, kterých se každoročně účastní zájemci z celého světa.
Vstupné: 300,- Kč základní / 150,- Kč studenti a senioři na vybraná místa v sále.
Více informací naleznete na adrese: http://farminthecave.com/