Do pilotního projektu MPSV se zapojí další země (tisková zpráva)
Od 1. července 2005 se do pilotního projektu „Výběr kvalifikovaných zahraničních pracovníků“ zapojí další dvě země - Srbsko a Černá Hora a Kanada. Od 1. ledna 2006 se brány projektu otevřou i pro Ukrajinu. Občané těchto zemí tak budou moci společně s občany Bulharska, Chorvatska, Kazachstánu, Běloruska a Moldavska získat po splnění potřebných podmínek trvalý pobyt v ČR ve zkrácené lhůtě. Stejnou možnost budou mít nově i zahraniční absolventi českých středních škol, kteří ukončili studium v roce 2000 a později. Pro zahraniční absolventy českých vysokých škol se hranice pro ukončení jejich studia posouvá na rok 1995.
Projekt je prvním krokem k vytváření budoucí imigrační politiky České republiky. Jeho cílem je přivést do ČR zahraniční odborníky, kteří se zde chtějí usadit i se svými rodinami. Projekt spustilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) dne 28. 7. 2003. Ti, kteří úspěšně splní všechny podmínky, mohou požádat o trvalý pobyt v ČR už po dvou a půl letech, zatímco současná legislativa stanoví lhůtu desetiletou. Jde o projekt pilotní, tedy testovací, a délka jeho trvání je vymezena na pět let. V jeho rámci chce MPSV vyzkoušet především nastavení výběrových kritérií a administrativní postupy. V konečné fázi by měl být projekt určen pro všechny země světa kromě států Evropské unie.V prvním roce se do projektu směli hlásit státní příslušníci Bulharska, Chorvatska a Kazachstánu. Od října loňského roku k nim přibyli občané Běloruska a Moldavska a také čerství zahraniční absolventi českých vysokých škol bez ohledu na zemi jejich původu s výjimkou vládních stipendistů. Pro rozšíření projektu se vláda rozhodla po zevrubné analýze dosavadní realizace projektu a schválila tak návrhy změn, které předložilo MPSV.
Jejich cílem je dále zefektivnit administrativní a další postupy při uskutečňování projektu a zejména zajistit, aby do něj vstupovalo více účastníků. Dosud jich MPSV vybralo celkem 279, což je méně, než stanovovaly schválené kvóty. Důvodem je především fakt, že se potenciálním zájemcům nedaří vždy nalézt pracovní místo v ČR. To se nezměnilo ani poté, co MPSV spustilo internetovou aplikaci www.praceprocizince.cz, na které poptávka zájemců o vstup do projektu několikanásobně převyšuje počet míst, která nabízejí čeští zaměstnavatelé. MPSV se snaží dále šířit povědomí o aplikaci mezi zaměstnavateli a zlepšovat její uživatelské vlastnosti.
Hlavní snahou je soustředit na této stránce co největší nabídku volných míst z nejrůznějších zdrojů, která není možné dlouhodobě obsadit pracovníkyz ČR a zemí Evropské unie. MPSV se přitom nechce spoléhat jen na nabídky zaměstnavatelů. Přesto pokračují v rámci informační kampaně besedy se zaměstnavateli a představiteli úřadů práce s cílem získat co nejvíce podnětů k dalšímu zefektivnění aplikace.
Tím, že vláda rozšířila cílové země projektu o Ukrajinu, vyšla vstříc opakovaným požadavkům zaměstnavatelů, kteří mají na získávání pracovníků z této země velký zájem. Vzhledem k tomu, že ke konci roku 2004 pracovalo v ČR na základě povolení k zaměstnání, což je jedna z podmínek pro vstup do projektu, přes 22 tisíc osob z Ukrajiny, umožní začlenění této země testovat i kapacitní schopnosti projektu.
K 1. lednu 2006 se zároveň změní systém přijímání přihlášek. Zájemci se budou moci přihlašovat prostřednictvím systému on line, což více zefektivní výběr vhodných kandidátů a také zlepší možnost postupného rozšiřování projektu na větší počet zemí.
Ve třetím projektovém roce (tj. od 1. 7. 2005 do 30. 6. 2006) se bude moci do projektu zařadit tisíc osob - 600 smí vstoupit z území České republiky a 400 ze zahraničí. S výjimkou občanů prvních tří zemí projektu (Bulharsko, Chorvatsko, Kazachstán) musí podávat všichni žadatelé přihlášku na území České republiky. Za osobu vstupující ze zahraničí se přitom počítají všichni ti, kdo podali přihlášku během prvních tří měsíců platnosti víza k pobytu nad 90 dnů za účelem zaměstnání.
Od 1. července 2005 bude počítačová procedura, jejímž prostřednictvím MPSV vybírá zájemce o zařazení do projektu, probíhat každý měsíc (dosud probíhala jednou za dva měsíce).
Český stát nadále nezajišťuje zájemcům o účast v projektu práci ani bydlení, ani jim neplatí cestu do ČR. Vstup do projektu jim ale umožní požádat společně s rodinnými příslušníky po dvou a půl letech o trvalý pobyt v ČR. Při ztrátě zaměstnání nikoli z vlastní viny mají účastníci projetu třicetidenní ochrannou lhůtu, po kterou nepřijdou o vízum a pobyt v ČR se jim nepřeruší.
Výběr do projektu probíhá na základě počítačové procedury, ve které musí zájemci získat z maximálně možných 66 bodů nejméně 25. Kritéria bodovací tabulky jsou následující: zkušenosti se zaměstnáním v České republice, pracovní zkušenost kdekoli, dosažené vzdělání, věk, předchozí zkušenosti se životem v ČR, jazykové znalosti a hodnocení rodiny. Bodové hodnocení představuje zcela objektivní a transparentní systém bez možnosti subjektivního ovlivňování ze strany organizátorů projektu.
MPSV dosud zařadilo do projektu během devíti procedur 279 osob. Z nich je 165 z Bulharska, 46 z Běloruska, 31 z Kazachstánu, 18 z Moldavska a pět z Chorvatska. Do projektu vstoupilo také 14 zahraničních absolventů českých vysokých škol, kteří pocházejí z Ukrajiny (4), Běloruska (3), Jordánska (2), Ekvádoru, Jemenu, Pákistánu, Srbska a Černé Hory a Sýrie. Mezi účastníky je 150 mužů s 129 žen.
Pokud jde o profesní složení účastníků projektu, 60 jich pracuje v technických profesích, 20 ve sférách IT a managementu, 19 ve zdravotnictví, vědců je 13 a 12 jich působí v uměleckých profesích. Jedna účastnice je právnička, zbytek patří do kategorie různé.
Kateřina Beránková, tisková mluvčí MPSV
15. 6. 05
Zdroj: MPSV