Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
20. 5. 03
Zdroj: migraceonline.cz

Článek "Xenofobní zbraň", reakce na pozměňovací návrh T. Kladívka

Autor reaguje na pozměňovací návrh poslance Tomáše Kladívka (ODS) ze dne 14. května 2003. Navrhovaná změna výrazně překračuje dosavadní principy azylové procedury. Celé znění pozměňovacího návrhu najdete také na stránkách migraceonline.cz v kategorii Novinky nebo níže jako související odkaz.

 

Xenofobní zbraň

 

 

Příliv Čečenců z Polska do České republiky způsobil nejspíš některým úředníkům Ministerstva vnitra a „kovaným pravičákům“ těžké trauma. Rozhodli se proto, že se pasují na pány nad životem a smrtí uprchlíků. Právě k tomu má sloužit pozměňovací návrh azylového zákona poslance Tomáše Kladívka z ODS, o němž bude za pár dní rozhodovat sněmovna. Návrh nese název „Řízení o přípustnosti řízení o udělení azylu.“

 

 

Vnitráci by tak mohli konečně získat účinnou xenofobní zbraň: každému z uprchlíků by mohli odmítnout vstup na naše území, pokud k našim hranicím dorazili z tzv. bezpečné třetí země nebo z bezpečné země původu. Všechny naše sousední země jsou přitom považovány za bezpečné. A dalších bezpečných zemí je poměrně dost, včetně členů a kandidátů Evropské unie. Takže v praxi by to mohlo vypadat i takto: šanci na azyl u nás bude mít jen ten uprchlík, jenž k nám přiletí letadlem přímo ze země, která není považována za bezpečnou, například ze Severní Koreje či z Angoly. Musel by ovšem přiletět bez mezipřistání v bezpečné zemi, protože ministerský úředník by mohl operovat tím, že žádost o azyl mohl podat už tam. Malý český ouřada by tak konečně získal to, po čem touží, o čem sní a co očekává: všemocnost v rozhodování o osudech druhých lidí.

 

 

Vnitro by mělo posoudit přípustnost žádosti o azyl do 5 dnů a uprchlík má na jeho verdikt čekat ve státě, z něhož k nám přišel. Může se sice do 7 dnů po obdržení rozhodnutí odvolat, ale jak to udělá třeba z Polska, to návrh neřeší. Ministerstvo má stejně postupovat i u těch žadatelů o azyl, kteří k nám přišli z bezpečné třetí země či země původu a už jsou na našem území. Podle Kladívkova návrhu nelze tyto lidi umístit do uprchlického tábora, vnitro jim však zajistí „z prostředků státního rozpočtu ubytování, stravu a nezbytnou lékařskou péči“. To by však bylo dražší než jejich umístění do tábora.

 

 

Ministerstvo by muselo zřídit pro tyto uprchlíky buď speciální zařízení, nebo jim platit ubytování v soukromí. A hlavně - vnitro už teď nestíhá vyřizovat v rozumné době běžné žádosti o azyl a k tomu by nově posuzovalo jejich přípustnost - potřebovalo by tedy ještě více úředníků, než má přijít. Pan poslanec se přitom při zdůvodnění návrhu oháněl tím, že stoupající počet žadatelů o azyl příliš zatěžuje státní rozpočet. To je vůbec těmito lidmi často používaný argument, jako by lidská práva (a demokracie vůbec) měla být za každou cenu levná. Zde však jde navíc o nesmysl, který by ze státního rozpočtu mohl vyždímat více prostředků než při běžném postupu, v případě zaměstnání dalších úředníků by dokonce šlo o výdaj stálý.

 

 

Kladívko svůj návrh podal na schůzi sněmovny bez jakéhokoli předběžného projednání. Podle toho to také vypadá: návrh je nejen hrubě nepromyšlený a nedotažený, ale také úplně zbytečný. Už teď zákon v tomto případě umožňuje zkrácené řízení, v němž může být žádost o azyl vyřízena během třiceti dnů. I zde se samozřejmě může žadatel odvolat, změna je však v tom, že na výsledek čeká v táboře na našem území. To je nejen levnější, ale i humánnější řešení.

 

 

Návrh má platit od 1. ledna příštího roku. O několik měsíců později se přitom Česká republika stane pravděpodobně členem Evropské unie, která chce azylovou politiku sjednotit. Azylový zákon se tedy bude s největší pravděpodobností znovu měnit, a to k lepšímu - Unie si nemůže dovolit uzákonit takto zjevnou xenofobii. Pan poslanec by si také měl znovu prostudovat naší Ústavu, konkrétně Listinu základních práv a svobod, kde je právo na azyl zakotveno.

 

 

Tomáš Kladívko dokázal, že o azylové politice buď neví vůbec nic, nebo že mu jde o něco úplně jiného. Možná chtěl jen úspěšně navázat na předvolební kampaň, v níž ODS hýřila nacionalistickými a xenofobií zavánějícími hesly.

 

20. 5. 03
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲