Cizinci jako obtížně dosažitelná populace
Autoři: Josef Bernard a Yana Leontiyeva
Prvním metodologickým problémem může být fakt, že cizinci nejsou v populaci rozmístěni náhodně a že jejich vnitřní mobilita je několikanásobně vyšší než mobilita většinové populace. V České republice je pak dotazníkové šetření mezi cizinci náročné ještě v dalších ohledech - podíl cizinců je zde velmi nízký (činí zhruba 4,4% obyvatel ČR), příslušníci některých národností jsou obtížně identifikovatelní (například Slováci a Ukrajinci) a není k dispozici spolehlivá opora výběru. Článek Josefa Bernarda a Yany Leontiyevy tak ve zkratce popisuje specifické obtíže, které se pojí s dotazníkovým šetřením cizinců v České republice, a diskutuje postupy použitelné pro jejich řešení.
Studie se zaměřuje především na kvantitativní výzkum přistěhovalců a mimo jiné se věnuje i problému tvorby vzorku cizinců. V ČR totiž nefunguje pro účely výzkumu ani kompletní databáze cizinců, která by mohla sloužit jako opora výběru. Dále článek řeší návratnost v dotazníkovém šetření migrantů, protože skrytost zkoumané populace, citlivost tématu a nedůvěra vůči tazatelům a výzkumníkům, jsou faktory, které návratnost výrazně komplikují.
Druhá část článku se věnuje čtyřem hlavním českým výběrovým šetřením přistěhovalců, která jsou porovnávána dle metodologie a základních výsledků. Zkoumá, zda jsou získané informace stabilní, nebo zda dochází ke kolísání naměřených hodnot, které by napovídalo existenci zkreslení.
Úplné znění článku naleznete zde, nebo ke stažení níže.