Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
30. 10. 13
Zdroj: Slovo 21

Češi a cizinci ze sousedství měli možnost vzájemně se poznat v pěti krajích ČR díky projektu „V šest před domem“

Čtyři stovky lidí zažili během července a září letošního roku šest netradičních setkání kultur přímo v místě svého bydliště. Odstartoval totiž první ročník integračního projektu „V šest před domem“ občanského sdružení Slovo 21, který spojuje Čechy a cizince z třetích zemí žijící v sousedství formou společného posezení u dobrého jídla, pití a pestrého kulturního programu. Jako první hostil sousedy Pardubický kraj, kde se jich sešlo v Bubeníkových sadech více jak stovka. Po něm následoval kraj Jihočeský, Plzeňský, nebo Jihomoravský. Letošní rok uzavřela Praha, kde proběhly v první polovině září rovnou dvě setkání a to na městské části 4 a 13.

Osmnáctá hodina dávala možnost setkat se po práci se svými sousedy z řad cizinců a Čechů a navzájem se dozvědět o pestrosti kultur ve svém bydlišti. Již samotný název projektu „V šest před domem“ vyzývá Čechy a cizince k tomu, aby vyšli ven a sešli se se svými sousedy, které běžně pouze míjejí. Netradiční projekt chce české společnosti vzkázat, že zde žije pospolu mnoho kultur, které nelze jen tak přehlížet. Pro sousedy byl vždy připravený zajímavý kulturní program, který se kraj od kraje lišil svou pestrostí. Nechybělo divadlo, řada hudebních a tanečních vystoupení, workshopy nebo třeba umění japonských „skládaček“ origami. Sousedé si během setkání pochutnali na široké škále světové kuchyně. Arabská, balkánská, česká, mongolská, maďarská, uzbecká, indická, ukrajinská či ruská kuchyně spojovala sousedy nejen chutí na jídlo, ale také k tomu, aby si společně popovídali a překonali zažité bariéry.

Sousedé se sejdou během projektu celkem desetkrát, z toho šest setkání již proběhly. Na jaře příštího roku se uskuteční zbývající čtyři setkání v Pardubickém, Jihomoravském, Jihočeském a Plzeňském kraji, kterých se zapojí zhruba 300 osob. Na všech akcí budou umístěny stoly, lavice a stany, aby byly připraveny co nejpříjemnější podmínky k posezení a sdílení jednoho stolu. Sousedé budou mít tak možnost seznámit se a navázat přátelství v příjemném prostředí, v blízkosti svých domovů, v přívětivé atmosféře, které setkání opět jistě nabídne. Budou mít také možnost podílet se na přípravě společného pohoštění a zajímavého programu. Ti, kteří si akci nenechají ujít, se mohou těšit na nezapomenutelný kulturní zážitek a kdo ví, třeba i navázání nového přátelství. Více o programu a jednotlivých termínech setkání akce „V šest před domem“ na www.slovo21.cz.

30. 10. 13
Zdroj: Slovo 21
...nahoru ▲