Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
26. 5. 21
Zdroj: migraceonline.cz

Bělorusko donutilo přistát letadlo mířící do Vilniusu, aby zatklo opozičního novináře

Bělorusko donutilo přistát letadlo mířící do Vilniusu, aby zatklo opozičního novináře

V neděli 23. května bylo letadlo společnosti Ryanair letící z Atén do Vilniusu donuceno běloruskou stíhačkou Mig-29 přistát v Minsku pod záminkou bomby na palubě. Letadlo však bylo v době nahlášení výbušniny podle zahraničních médii blíže k Vilniusu než k Minsku. Opravdovým důvodem k nucenému přistání byla přítomnost Ramana Prataseviče, běloruského opozičního novináře a bývalého šéfredaktora telegramového kanálu Nexta, který se stal oblíbeným zdrojem zpráv pokrývajících události, které následovaly po běloruských shromážděních v letech 2020–2021.

Pratasevič a jeho ruská přítelkyně Sofie Sapegová byli zatčeni běloruskou policií a podrobeni výslechu. V pondělí 24. května byl publikován videozáznam, na kterém novinář tvrdí, že je s ním jednáno v rámci zákona a přiznává se k organizování masových protestů v Minsku. Projev a řeč těla Prataseviče však působí uměle, dle odborníků a novinářova otce byl Raman zbit a donucen k přiznání organice protestů, o čemž také vypovídá zlomený nos a silná vrstva make-upu na levé straně obličeje. Raman Pratasevič byl prohlášen za teroristu a nyní mu hrozí mučení, dlouhé vězení, nebo v krajním případě i trest smrti.

Následně byl také publikován videozáznam s přítelkyní Sofií Sapegovou, která se „přiznává“ k vedení telegramového kanálu Černá kniha Běloruska (kanál zveřejňující jména, informace a činy stoupenců současného režimu). Sophia bude uvězněna na 2 měsíce pro podezření z organizování masových nepokojů. Místem zadržení dívky je vyšetřovací vazební středisko KGB.

Na bruselském summitu se rezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie shodli na přijetí sankcí vůči Bělorusku. Vyzvali letecké společnosti, aby se při svých letech vyhýbali běloruskému vzdušnému prostoru. Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU.

„Je naprosto nepřijatelné přinutit let z Atén do Vilniusu přistát v Minsku. Všem cestujícím musí být umožněno okamžitě pokračovat v cestě do Vilniusu a zajistit jejich bezpečnost. Jakékoli porušení pravidel mezinárodní letecké dopravy musí mít následky,“ napsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Polský premiér Mateusz Morawiecki odsoudil zadržení novináře Prataseviče a prohlásil únos letadla Běloruskem za akt státního terorismu.

Mezi společnosti, které přijaly výzvu, zrušily lety do Běloruska a nyní se vyhýbají běloruskému vzdušnému prostoru, patří například British Airways, AirFrance, Ukraine International Airlines, KlasJet, SAS, KLM, LOT, Australian Airlines, Finnair, Singapore Airlines, Lufrhansa, WizzAir, AirBaltic, AviaSoulutions, Nippon Airways, Air Astana a Iberia. Společnost Ryanair se k výzvě zatím nevyjádřila.

Zdroje:

https://t.me/nexta_tv/15794

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/belorusko-alexandr-lukasenko-demonstrace-ryanair-irsko-letadlo-novinar-aktivista-raman-pratasevic.A210524_113647_zahranicni_dtthttps://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/belorusko-alexandr-lukasenko-demonstrace-ryanair-irsko-letadlo-novinar-aktivista-raman-pratasevic.A210524_113647_zahranicni_dtt

https://archiv.ihned.cz/c1-66929020-stihacka-donutila-v-belorusku-mimoradne-pristat-letadlo-spolecnosti-ryanair-duvodem-je-zatceni-novinare-ktery-kritizoval-lukasenka

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/beloruska-stihacka-donutila-pristat-letadlo-ryanairu-na-palube-byl-disident-155735

https://t.me/nexta_tv/15757

https://denikn.cz/632309/studio-n-belorusko-donutilo-pristat-letadlo-aby-zatklo-novinare/

https://t.me/nexta_tv/15765

 

Zdroj fotografie: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3316783-raman-pratasevic-poukazoval-na-zlociny-lukasenkova-rezimu-v-exilu-byl-od-roku-2019

Jana Jurak

je studentkou 3. ročníku oboru Provoz diplomatických služeb na Střední odborné škole pro administrativu Evropské unie. Zajímá se o problematiku lidských práv, světovou ekonomiku, právo, diplomacii a vnitrostátní politiku.

26. 5. 21
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲