Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
2. 10. 09
Zdroj: migraceonline.cz

AntropoWeb pořádá konferenci: Sítě v antropologické perspektivě: „Elektronické sociální sítě – genealogie – transnacionalismus“

AntropoWeb při Katedře antropologických a historických věd Fakulty filozofické Západočeské univerzity pořádá studentskou konferenci s názvem „Sítě v antropologické perspektivě : Elektronické sociální sítě, genealogie a transnacionalismus.“

AntropoWeb již po několikáté pořádá konferenci, která je určena předně pro studenty, kteří navštěvují obory bakalářského, magisterského a doktorandského studia. Snaží se tak studentům poskytnout možnost prezentovat výsledky jejich aktuálního bádání na poli sociálních věd. Dalším přínosem konference pro studenty je nepochybně možnost navázání nových kontaktů s mladými kolegy z ostatních pracovišť (fakult, kateder), díky kterým mohou rozšířit své pole působnosti a obohatit se o nové pohledy na současné směry výzkumu, načerpat v diskusích  řadu nových informací, poznatků, názorů a konfrontovat si tak své znalosti a přístupy s ostatními kolegy.

Konference se uskuteční 12.-13. listopadu 2009 v prostorách Filozofické fakulty ZČU v ulici Sedláčkova 15, v Plzni v místnosti číslo 319.

Termín pro dodání přihlášek prodloužen do konce října!

Téma „Sítě v antropologické perspektivě : Elektronické sociální sítě, genealogie a transnacionalismus.“ jsme zvolili z několika důvodů. Nepochybně podstatné je to, že v našem domácím prostředí odborné setkání na podobné téma, pokud je nám známo, dosud uskutečněno nebylo. Přitom „Sítě“ se týkají vlastně každého z nás, protože zejména sociální sítě využíváme, jak v profesním sféře, tak i ve sféře soukromé a ať už vědomě či nevědomě. Ale sociální sítě nejsou jen o osobních kontaktech jako takových, ale i o celé řadě fenoménů, které tyto kontakty doprovázejí. A tvoří tematický základ připravované konference.

Vedle „tradičně“ chápaných a fungujících sociálních sítí však naše pozornost směřuje i k jejich specifickým podobám. Elektronické sociální sítě jako jsou Classmates, MySpace, Twitter nebo v poslední době aktuální Facebook, tak představují nové pole působnosti nejen pro antropologický výzkum. Představují nový kyber-svět, ve kterém se mohou vyvíjet stávající sociální vztahy, nebo dokonce vznikat úplně nové formy sociální interakce a sociální fenomény, které je možné studovat. Elektronické sociální sítě už nejsou jen záležitostí několika počítačových nadšenců. Uživateli se stávají lidé bez ohledu na věk, vzdělání nebo národní příslušnosti. Díky propojení pomocí internetu tak tyto sítě umožňují přímou komunikaci s lidmi, které člověk zná, ale i hledání lidí s podobnými zájmy a vytváření tak kontaktů po celém světě; v poslední době tyto sociální sítě umožňují kromě komunikace také sdílení souborů, fotografií, videí, skrze která se člověk dozvídá více o životech ostatních členů sociální sítě a zvyšují tak interakci mezi členy. Toto virtuální propojení však také přináší nová rizika – některé sítě jsou naprosto anonymní a umožňují tak bez jakékoliv kontroly šíření čehokoliv. V jiných případech může hrozit ztráta nebo narušení soukromí a zneužití osobních údajů člověka. A v neposlední řadě se také může mluvit o závislosti na elektronickém sociálním bytí na úkor reálného světa.

Dnes je otázka elektronických sociálních sítí a především jejích negativních stránek výrazně medializována (často také velice negativně). A jsou to právě sociálně-vědní vědecké obory, které mohou poskytnout objektivní pohled na tento dnes už globální fenomén. Jaké jsou jeho psychologické a sociální důsledky? Jaká zde hrozí rizika? A jaká je možná budoucnost tohoto fenoménu? Jaké jsou teorie a metody výzkumu elektronických sociální sítí a jak může antropologie obohatit bádání nad tímto fenoménem? Právě na tyto otázky by antropologové  - studenti, kteří elektronické sociální sítě nezřídka sami využívají, mohli hledat odpovědi.

            Dalším tématem konference je genealogie a příbuzenství. To je samozřejmou součástí života každého z nás a jedná se o téma, který bylo již nesčetněkrát konceptualizováno, ale právě proto jsme je zařadili mezi dílčí tematické okruhy konference, zejména proto, že na genealogii a příbuzenství je možné nahlížet i jinak než je jeho tradiční pojetí a výklad.

V naší (západní) společnosti příbuzenství a genealogie nehraje takovou roli jako v jiných společnostech, nebo jakou hrálo dříve. Tyto tradiční sociální vazby nahrazují jiné typy vazeb – národnost, vzdělání, zájmy, věk a mnoho dalších. Přesto tu příbuzenství je a vyvíjí se. Jak se příbuzenství vyvíjí v dnešní době? Jak je ovlivňováno soudobými procesy jako globalizace, transnacionalismus a migrace?  Existuje něco jako příbuzenství v kyberprostoru?

Přestože se tedy někomu může zdát příbuzenství jako otřepané téma, je třeba zvolit nové metody a nové perspektivy pohledu na příbuzenství a pokračovat tak ve studiu tohoto aspektu lidského života.

Posledním, ale velmi zajímavým podtématem konference o sociálních sítích by měl být transnacionalismus. Současný nebo snad již minulý diskurz transnacionalismu byl spojován s teorií, že společnost, která se hlásí k určitému národnímu společenství je teritoriálně a kulturně ohraničený systém. Proto bychom chtěli k tomuto pojetí postavit do kontrastu koncepty, které nahrazují transnacionalismus právě pojmem sociálních sítí a polí, jež nám popisují, jak tradice, kultura a chování nejsou vymezené pouze prostorem ohraničeným ostnatým drátem. A opět jde o téma, ke kterému má antropologie co říct, neboť může alespoň částečně nalézat odpovědí na otázky typu: Jak se transnacionalismus vyvíjí jako fenomén a jak je teoreticky pojímán a studován? Jak odlišit trannacionalistické výkladové paradigma od multikulturalismu a asimilacionismu? Jak se formují transnacionální vztahy migrantů? Jak se vytváří pojetí identity migranta a jeho každodenního života? Atd.

Pokud Vás tedy výše uvedená témata zajímají a bádáte na nimi, považujete je za důležitá pro další směřování sociokulturní antropologie, dovolujeme si Vás na konferenci pozvat. Zejména pak studenty, kteří mají zájem podělit se o své poznatky a názory. Zúčastnit se však může každý, kdo má zájem prezentovat nebo jen shlédnout výsledky práce vystupujících studentů.

 Více informací zde.

2. 10. 09
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲