Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.cz › Knihovna článků o migraci

Knihovna článků o migraci

Žánr:
rozhovoryzměnit
Téma:
- všechna tématazměnit
Země:
- všechny zemězměnit
Text:
Autor:
Články v angličtině vyhledávejte přes www.migrationonline.cz.

Pokračující krize v zemi i mimo ni. Rozhovor se syrským lékařem a uprchlíkem

24. 4. 14 Jennifer Lu
Dr. Mansour Al-Rajab je původně ze syrského města Homs, ve kterém si postavil vlastní kliniku a pracoval jako lékař. To vše se změnilo, když byla v důsledku syrské občanské války jeho kliniku zničena. Pan Al-Rajab musel ze Sýrie uprchnout a jeho novým bydlištěm se stala Česká republika.
UprchlíciČeská republika rozhovory

Interview: Rozat chub Salvak! Dobrý deň, Slovensko!

7. 2. 14
Rozhovor s Dževedan – migrantkou z Afgánistánu urobila Zuzana Hašná pre Ligu za ludská práva.
UprchlíciSlovensko rozhovory

Kdo se bojí regularizace? Rozhovor s polskou aktivistkou Lesiou Kostinou

27. 8. 13 Marie Heřmanová, Eva Dohnalová
Lesia Kostina se narodila na Ukrajině, ale už téměř 10 let žije v Polsku. Posledních 7 let byl její pobyt i její práce v Polsku ilegální – to se ale změnilo regularizací v roce 2012. Lesia byla jedna z těch, kteří ji odvážně prosazovali a nakonec uspěli....
Regularizace nelegální migracePolsko rozhovory

„Remitence Ukrajině brání ve změně, neboť situace tam ještě nedosahuje krizového bodu“ rozhovor s Dušanem Drbohlavem

13. 8. 13 Lucie Trlifajová
Jeden z největších současných českých migračních výzkumů Migrace a rozvoj – ekonomické a sociální dopady migrace na Česko jako cílovou zemi a Ukrajinu jako na zemi zdrojovou (se zaměřením na analýzu remitencí) , realizuje tým GEOMIGRACE na Přírodovědecké fakultě UK. Rozhovor s Dušanem Drbohlavem o tom, jak k tomu tématu přistupuje a jaké jsou první výstupy výzkumu.
Pracovní migrace, Migrace a rozvojUkrajina, Česká republika rozhovory

O nucené práci a nucené kriminalitě migrantů: rozhovor s Klárou Skřivánkovou z Anti-Slavery International

21. 6. 13 Marie Jelínková
Rozhovor s Klárou Skřivánkovou z britské nevládní organizace Anti-Slavery International, která se zaměřuje na problematiku otroctví, se soustřeďuje na stále častěji používaný pojem „nucená kriminalita migrantů“ a na to, jaká je ve Velké Británii v odhalených případech situace obětí, které se na první pohled jeví jako pachatelé trestné činnosti....
Pracovní migrace, Migrace a EUČeská republika rozhovory

„Snažíme se migranty motivovat“ Rozhovor s Annemie Crelót, integrační pracovnicí vlámského integračního centra de Som

29. 4. 13 Andrea Svobodová, Annemie Crelót
Annemie Crelót pracuje na pozici integrační pracovnice v Příjmové kanceláři vlámského integračního centra de Som. V rozhovoru s Andreou Plačkovou přibližuje čtenáři vlastní praktickou zkušenost s integračním procesem založenou na dlouholeté přímé práci s migranty.
Integrace, Pracovní migracerozhovory
„Tím, že budete bránit migrantům ve vstupu na pracovní trh, důstojné pracovní podmínky nezaručíte“: rozhovor s migrantským portugalským odborářem Manuelem Correia

„Tím, že budete bránit migrantům ve vstupu na pracovní trh, důstojné pracovní podmínky nezaručíte“: rozhovor s migrantským portugalským odborářem Manuelem Correia

30. 1. 13 Šárka Zelenková, Marie Jelínková
Manuel Correia je předsedou odborového svazu elektrotechnického průmyslu v Portugalsku – SIESI a členem Národní rady Portugalské konfederace odborových svazů (CGTP). V rozhovoru vysvětluje, co ho vede k aktivnímu zapojení se do odborů a jak se liší postoj portugalských odborů k migrantům od postoje odborů českých.
Pracovní migraceČeská republika rozhovory

„Celá kampaň by bez médií nemohla být realizovatelná.“ Regularizace migrantů v Polsku 2012

19. 12. 12 Markéta Kočnarová
S novým rokem 2012 vstoupil v účinnost již třetí zákon o regularizaci migrantů v Polsku. Jeho vzniku a podobě se věnuje krátký rozhovor s Myroslavou Keryk.
Regularizace nelegální migracePolsko rozhovory

„Keby som si mal vybrať či zákon v prijať tak ako je navrhnutý, alebo ponechať ten starý, bol by som asi na vážkach“

31. 7. 12 Lívia Cseresová
Rozhovor s právnikom a politológom Pavlem Čižinským o súčasnom zákone o občianstve v ČR, jeho vzniku i o pripravovanej novele s možnosťou dvojitého občanstva a o tom, ako by mala vyzerať ideálna verzia spomínaného zákona.
Integrace, Nový zákon o občanstvíČeská republika rozhovory

Cizinci Čechům práci neberou: rozhovor se sociálním pracovníkem Pavlem Dubou

21. 12. 11 Marie Jelínková
Rozhovor s vedoucím sociálního oddělení nevládní organizace Sdružení pro integraci a migraci ukazuje problémy, se kterými se pracovní migranti v České republice potýkají, i to, co za těmito problémy ve skutečnosti stojí.
Pracovní migraceČeská republika rozhovory
Dopady migrace na pracovní trh. Rozhovor s Eamonnem Davernem

Dopady migrace na pracovní trh. Rozhovor s Eamonnem Davernem

5. 12. 11 Tereza Blahoutová
Eamonn Davern je vedoucím sekce mezinárodních vztahů v Jobcentre Plus, které je součástí britského ministerstva práce a sociálních věcí. V rozhovoru popisuje dopady migrace na pracovní trh ve Velké Británii, přičemž je přesvědčený, že zahraniční pracovníky nelze vnímat jako ohrožení pro domácí pracovní sílu....
Pracovní migracerozhovory

Pražský radní Dolínek věří, že bez cizinců se hlavní město neobejde

21. 7. 11 Masha Volynsky
V Praze žije již 150 000 cizinců, což je 13 % obyvatel hlavního města. Jak cizince žijící v Praze vnímá pražský magistrát, se dozvíte v rozhovoru s pražským radním pro oblast sociální politiky, bydlení a evropských fondů Petrem Dolínkem a jeho asistentem pověřeným agendou cizinců Tomášem Petříčkem.
IntegraceČeská republika rozhovory

„Chceme podat hromadnou žalobu na český stát za diskriminaci mongolských pracovníků.“ Rozhovor s Františkem Teplým, ředitelem firmy zprostředkující práci Mongolům v Česku

16. 5. 11 Jitka Polanská
Počet cizinců ze třetích zemí přicházejících za prací do ČR z Mongolska určuje v současnosti systém neveřejných kvót. František Teplý v rozhovoru popisuje kolizi vízové politiky s aktuální potřebou zahraniční pracovní síly ve společnostech působících v Česku, kterou odráží i počet pracovních povolení udělených úřady práce.
Víza a hraniceČeská republika rozhovory

„Obyvatelé měst si své dokumenty vyplňují sami a o pomoc nás žádají, jen když se objeví nějaký větší problém.“ Rozhovor s „poradcem“ před českým konzulátem ve Lvově.

5. 4. 11 Oresta Ochorcak
V tomto krátkém interview jeden z takzvaných „poradců“ popisuje nedávný vývoj situace okolo vydávání českých víz ve Lvově. Představuje i své klienty a služby, které nabízí.
Víza a hraniceČeská republika rozhovory

"Naším cílem je vytvořit systém remitencí, který je funkční, levný a spolehlivý" Rozhovor s Carlo Corazzou ze Světové banky

16. 2. 11 Lucie Trlifajová
Rozhovor s Carlo Corazzou ze Světové banky, který v roce 2009 vedl v České republice výzkum zaměřený na fungování místního trhu s remitencemi, se zaměřuje na aktuální nastavení systému převodu remitencí v ČR a obecněji na systémy remitencí.
Migrace a rozvojČeská republika rozhovory
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 7 | »
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect