Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.cz › Knihovna článků o migraci

Knihovna článků o migraci

Žánr:
rozhovoryzměnit
Téma:
- všechna tématazměnit
Země:
- všechny zemězměnit
Text:
Autor:
Články v angličtině vyhledávejte přes www.migrationonline.cz.

O nucené práci a nucené kriminalitě migrantů: rozhovor s Klárou Skřivánkovou z Anti-Slavery International

21. 6. 13 Marie Jelínková
Rozhovor s Klárou Skřivánkovou z britské nevládní organizace Anti-Slavery International, která se zaměřuje na problematiku otroctví, se soustřeďuje na stále častěji používaný pojem „nucená kriminalita migrantů“ a na to, jaká je ve Velké Británii v odhalených případech situace obětí, které se na první pohled jeví jako pachatelé trestné činnosti....
Pracovní migrace, Migrace a EUČeská republika rozhovory

„Snažíme se migranty motivovat“ Rozhovor s Annemie Crelót, integrační pracovnicí vlámského integračního centra de Som

29. 4. 13 Andrea Svobodová, Annemie Crelót
Annemie Crelót pracuje na pozici integrační pracovnice v Příjmové kanceláři vlámského integračního centra de Som. V rozhovoru s Andreou Plačkovou přibližuje čtenáři vlastní praktickou zkušenost s integračním procesem založenou na dlouholeté přímé práci s migranty.
Integrace, Pracovní migracerozhovory
„Tím, že budete bránit migrantům ve vstupu na pracovní trh, důstojné pracovní podmínky nezaručíte“: rozhovor s migrantským portugalským odborářem Manuelem Correia

„Tím, že budete bránit migrantům ve vstupu na pracovní trh, důstojné pracovní podmínky nezaručíte“: rozhovor s migrantským portugalským odborářem Manuelem Correia

30. 1. 13 Šárka Zelenková, Marie Jelínková
Manuel Correia je předsedou odborového svazu elektrotechnického průmyslu v Portugalsku – SIESI a členem Národní rady Portugalské konfederace odborových svazů (CGTP). V rozhovoru vysvětluje, co ho vede k aktivnímu zapojení se do odborů a jak se liší postoj portugalských odborů k migrantům od postoje odborů českých.
Pracovní migraceČeská republika rozhovory

„Celá kampaň by bez médií nemohla být realizovatelná.“ Regularizace migrantů v Polsku 2012

19. 12. 12 Markéta Kočnarová
S novým rokem 2012 vstoupil v účinnost již třetí zákon o regularizaci migrantů v Polsku. Jeho vzniku a podobě se věnuje krátký rozhovor s Myroslavou Keryk.
Regularizace nelegální migracePolsko rozhovory

„Keby som si mal vybrať či zákon v prijať tak ako je navrhnutý, alebo ponechať ten starý, bol by som asi na vážkach“

31. 7. 12 Lívia Cseresová
Rozhovor s právnikom a politológom Pavlem Čižinským o súčasnom zákone o občianstve v ČR, jeho vzniku i o pripravovanej novele s možnosťou dvojitého občanstva a o tom, ako by mala vyzerať ideálna verzia spomínaného zákona.
Integrace, Nový zákon o občanstvíČeská republika rozhovory

Cizinci Čechům práci neberou: rozhovor se sociálním pracovníkem Pavlem Dubou

21. 12. 11 Marie Jelínková
Rozhovor s vedoucím sociálního oddělení nevládní organizace Sdružení pro integraci a migraci ukazuje problémy, se kterými se pracovní migranti v České republice potýkají, i to, co za těmito problémy ve skutečnosti stojí.
Pracovní migraceČeská republika rozhovory
Dopady migrace na pracovní trh. Rozhovor s Eamonnem Davernem

Dopady migrace na pracovní trh. Rozhovor s Eamonnem Davernem

5. 12. 11 Tereza Blahoutová
Eamonn Davern je vedoucím sekce mezinárodních vztahů v Jobcentre Plus, které je součástí britského ministerstva práce a sociálních věcí. V rozhovoru popisuje dopady migrace na pracovní trh ve Velké Británii, přičemž je přesvědčený, že zahraniční pracovníky nelze vnímat jako ohrožení pro domácí pracovní sílu....
Pracovní migracerozhovory

Pražský radní Dolínek věří, že bez cizinců se hlavní město neobejde

21. 7. 11 Masha Volynsky
V Praze žije již 150 000 cizinců, což je 13 % obyvatel hlavního města. Jak cizince žijící v Praze vnímá pražský magistrát, se dozvíte v rozhovoru s pražským radním pro oblast sociální politiky, bydlení a evropských fondů Petrem Dolínkem a jeho asistentem pověřeným agendou cizinců Tomášem Petříčkem.
IntegraceČeská republika rozhovory

„Chceme podat hromadnou žalobu na český stát za diskriminaci mongolských pracovníků.“ Rozhovor s Františkem Teplým, ředitelem firmy zprostředkující práci Mongolům v Česku

16. 5. 11 Jitka Polanská
Počet cizinců ze třetích zemí přicházejících za prací do ČR z Mongolska určuje v současnosti systém neveřejných kvót. František Teplý v rozhovoru popisuje kolizi vízové politiky s aktuální potřebou zahraniční pracovní síly ve společnostech působících v Česku, kterou odráží i počet pracovních povolení udělených úřady práce.
Víza a hraniceČeská republika rozhovory

„Obyvatelé měst si své dokumenty vyplňují sami a o pomoc nás žádají, jen když se objeví nějaký větší problém.“ Rozhovor s „poradcem“ před českým konzulátem ve Lvově.

5. 4. 11 Oresta Ochorcak
V tomto krátkém interview jeden z takzvaných „poradců“ popisuje nedávný vývoj situace okolo vydávání českých víz ve Lvově. Představuje i své klienty a služby, které nabízí.
Víza a hraniceČeská republika rozhovory

"Naším cílem je vytvořit systém remitencí, který je funkční, levný a spolehlivý" Rozhovor s Carlo Corazzou ze Světové banky

16. 2. 11 Lucie Trlifajová
Rozhovor s Carlo Corazzou ze Světové banky, který v roce 2009 vedl v České republice výzkum zaměřený na fungování místního trhu s remitencemi, se zaměřuje na aktuální nastavení systému převodu remitencí v ČR a obecněji na systémy remitencí.
Migrace a rozvojČeská republika rozhovory

Dláždění cesty pro mezinárodní diskusi o migraci - Globální fórum o migraci a rozvoji. Rozhovor se Stefanem Rotherem

8. 2. 11 Tereza Rejšková
Stefan Rother, politolog zabývající se socio-kulturním výzkumem na Institutu Arnolda Bergstraessera v německém Freiburgu, se zabývá Globálním fórem pro migraci a rozvoj (GFMD) jako nově založenou platformou pro pravidelná roční setkání zástupců vlád, nevládních organizací a organizací pro migraci....
Pracovní migracerozhovory

Šetření migračního potenciálu: výzkumná metoda zrozená ze strachu. Rozhovor s prof. Endre Sikem, profesorem Univerzity ELTE a výzkumníkem TARKI Institutu sociálního výzkumu

13. 9. 10 Tereza Rejšková
V tomto rozhovoru se profesor Sik zamýšlí nad šetřeními migračního potenciálu, výzkumnými metodami i sérií těchto šetření, která byla provedena v období mezi pádem komunistických režimů ve střední a východní Evropě a vstupem těchto zemí do EU. Profesor Sik je přesvědčen, že vlna těchto šetření byla vyvolána obavami v zemích západních.
Migrace a EU, Pracovní migracerozhovory

„Systém Visapoint funguje nezávisle na zastupitelském úřadě a nikdo nemá možnost pořadí žadatelů ovlivnit.“ Rozhovor s Janem Vyčítalem, ředitelem Odboru konzulárních koncepcí a metodiky Ministerstva zahraničních věcí ČR

9. 9. 10 Lucie Trlifajová
Rozhovor se věnuje několika posledním změnám ve vízovém procesu. Především se jedná o Visapoint, systém registrace při podávání žádosti o dlouhodobé vízum a pobyt, který funguje od léta 2009. Další novinkou Vízový kodex, nové unijní/schengenské nařízení, které od dubna 2010 upravuje podmínky vydávání krátkodobých víz.
Víza a hranicerozhovory

„Migrace se stává bezpečnostním tématem.“ Rozhovor s Heikki Kerkkänenem, specialistou na imigrační politiku a imigrační kontroly z Helsinské univerzity.

6. 9. 10 Tereza Rejšková
Heikki Kerkkänen hovoří o politické diskusi na téma migrace ve Finsku: o přesunu agendy integrace z ministerstva práce na ministerstvo vnitra, podobně jako v českém kontextu; o integrační politice a praxi; o různých přístupech k jednotlivým etnickým skupinám přistěhovalců.
Integracerozhovory
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 6 | »
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect