O MigraciOnline.cz
Mezinárodní migrace se v České republice postupně stala výrazným společenským a politickým tématem. Do veřejné debaty přispívá Multikulturní centrum Praha webovým portálem www.migraceonline.cz, který se již od roku 2002 zaměřuje na vývoj postavení různých skupin cizinců v České republice a dalších zemích střední a východní Evropy.
Portál systematicky mapuje výzkumy týkající se migrace, vývoj legislativy v oblasti migračních a azylových politik a činnost vládních i nevládních organizací a institucí. Jeho čtenáři jsou převážně odborníci a další zájemci z akademické sféry, veřejné správy, nevládních organizací, médií a širší veřejnosti.
Portál MigraceOnline.cz vznikl za podpory Open Society Fund Praha.
Migrační manifest
Deset zásad pro migrační politiku České republiky
- Mezinárodní migrace je přirozený proces
- Migrace musí být ve veřejné diskusi prezentována vyváženě
- Zachovejme právo na azyl a respekt k integraci žadatelů o mezinárodní ochranu
- Některým cizincům nelze upřít možnost žít v České republice
- Je třeba podporovat návrat migrantů do legality
- Migranti musí mít pobytový status nezávislý na své rodině
- Každý cizinec musí mít možnost naplňovat své základní lidské potřeby
- Zabraňme vykořisťování pracujících migrantů a porušování jejich sociálních práv
- S narůstající délkou pobytu narůstají i práva cizinců
- Integrace migrantů je obousměrný proces
Úplný text migračního manifestu naleznete zde
Realizační tým
Lucie Trlifajová [lucie.trlifajova@mkc.cz] vystudovala etnologii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, během studií strávila rok ve Francii (Université de Toulouse,) dále absolvovala letní/zimní školy zaměřené na migraci a kulturní sociologii v REMESO ve Švédsku (Linkoping University) a na brněnské sociologii (Masarykova Universita). V MKC Praha v minulosti pracovala na projektech zaměřených na vízovou politiku a migraci z východní Evropy, migraci a EU. V současnosti se věnuje výzkumům v oblasti pracovní migrace a integrace, je editorkou portálu MigraceOnline.cz. Externě spolupracuje na výzkumech zaměřených na migraci, integraci a sociální inkluzi (SPOT o.s., CVMR, GEOMIGRACE).
Natallia Barysouskaya [natallia.barysouskaya@mkc.cz] studovala lingvistiku a pedagogiku na Minské státní lingvistické univerzitě v Bělorusku a humanitní vědy na Anglo-Americké vysoké škole v Praze. Současně studuje magisterský obor Studia občanského sektoru na FHS UK. Působila v neziskovém sektoru jako koordinátorka mezinárodních projektů zaměřených na rozvoj občanské společnosti, lidská práva a vzdělávání. Od roku 2014 pracuje v MKC Praha na pozici koordinátorky MigraceOnline.
Jan Dítko [jan.ditko@mkc.cz] studuje religionistiku na FF MU v Brně. Tématem jeho diplomové práce je proces integrace autonomních salafistických komunit ze střední Asie do české společnosti. V MKC pracuje od listopadu 2012 jako koordinátor projektu Na práci v ČR.
Andrea Plačková [andrea.plackova@mkc.cz] vystudovala obecnou antropologii na FHS UK a v současné době pokračuje v doktorském studiu na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK. Je členkou výzkumného pracoviště GEOMIGRACE a ve svých výzkumných aktivitách se zaměřuje na otázky integrace, migrace, druhou generaci a identitu migrantů. V letech 2007-2010 pobývala v Belgii, kde pracovala v Integračním centru "De Som" na pozici asistentky v integraci. Následně působila tři roky na Ministerstvu práce a sociálních věcí, kde se zabývala agendou integrace cizinců. V MKC Praha pracuje na pozici koordinátorky projektu: Využití kvalifikace migrantů.
Anna Pokorná [anna.pokorna@mkc.cz] vystudovala obor Obecná antropologie na FHS UK, kde pokračuje v doktorském studiu. Ve své doktorské práci se věnuje imigračním programům státu Izrael. Absolvovala dlouhodobé studijní stáže na Durham University ve Velké Británii a University of Haifa v Izraeli. Mezi její odborné zájmy patří migrace, vizuální antropologie, židovská a izraelská studia, kvalitativní metody výzkumu. V MKC Praha pracuje jako výzkumnice v projektu: Využití kvalifikace migrantů.
Jana Troupová [jana.troupova@mkc.cz] vystudovala magisterský obor Sociální geografie a regionální rozvoj na PřF UK. Působila v neziskovém sektoru jako vedoucí koordinátor rozvojových projektů v Indii, dále jako vedoucí projektů GIS. Dvakrát absolvovala dlouhodobý dobrovolnický a pracovní pobyt v Latinské Americe. V MKC pracuje od května 2014, má na starosti technickou správu webu migraceonline.
Marie Jelínková [migrace@mkc.cz] získala doktorský titul na katedře Veřejné a sociální politiky na Univerzitě Karlově. Část magisterského studie strávila na Queenslandské universitě v Austrálii. Ve své doktorské práci se zaměřila na téma mongolské migrace do ČR. V současnosti externě vyučuje kurzy o migraci na Univerzitě Karlově a pracuje jako výzkumnice pro Sdružení pro integraci a migraci. Zejména se zabývá tématy integrace migrantů, migračními politikami, migranty bez oprávnění k pobytu, přístupu migrantů ke zdraví a pracovním vykořisťováním. V Multikulturním centru Praha pracuje na dvou menších výzkumných projektech o pracovním vykořisťování migrantů (Odpověď proti kriminálnímu vykořisťování v Evropě a Obchod s lidmi se zvláštním důrazem na situaci Rumunů a Bulharů).
V minulosti pracovali na portálu MigraceOnline.cz tito členové realizačního týmu: Tereza Blahoutová, Eva Burgetová, Ian Cook, Marek Čaněk, Jan Černík, Andrea Gerstnerová, Jakob Hurrle, Hana Kabeleová, Lukáš Krejčí, Tereza Rejšková, Eliška Ripková, Tereza Saková a Barbora Tošnerová.
Redakční rada
Marek Čaněk [marek.canek@mkc.cz] vystudoval sociologii na Středoevropské univerzitě ve Varšavě a mezinárodní vztahy na FSV UK. Diplomová práce o slovenských studentech v Praze se na příkladu studentů v Praze soustředila na novodobou migraci Slováků do České republiky (pdf). Od 2004 do 2008 byl koordinátorem migraceonline.cz. Je doktorandem na Ústavu politologie FF UK, kde se zabývá regulací pracovní migrace v České republice.
Alexandra Dubová vystudovala právo na Bratislavské vysoké škole práva a lidská práva na Středoevropské univerzitě v Budapešti. Před nástupem do MKC pracovala dočasně na Evropském soudě pro lidská práva a absolvovala půlroční stáž v londýnské neziskové organizaci Interights, taky působila v několika neziskových organizacích v zahraničí i v ČR. V MKC pracuje od března 2013 na pozici koordinátorky projektu Migration to the Centre.
Klára Fiedlerová studuje sociální geografii na Univerzitě Karlově. Ve své práci se zabývá transformací sociálně-prostorových struktur českých měst a městských částí v souvislosti s narůstající sociální polarizací a etnickou diferenciací společnosti. V rámci doktorského studia a výzkumných projektů, na kterých participuje jako člen Centra pro výzkum měst a regionů, dlouhodobě mapuje situaci a vývoj mezietnického soužití v Karlových Varech s významným zastoupením obyvatel z postsovětských zemí a v městské části Praha Libuš s koncentrací Vietnamců. V těchto lokalitách studuje způsoby utváření, přetváření a reprodukce symbolických a materiálních nerovností - mapuje segregačně-separační procesy, které vedly a podporují vznik uzavřených světů, a zároveň integračně-adaptační mechanismy, které tyto procesy zmírňují.
Radka Klvaňová [radka.klvanova@gmail.com] absolvovala magisterský program IMPALLA a studium sociologie na Fakultě sociálních studií MU v Brně. V diplomové práci se věnovala strategiím migrace arménských imigrantů v Brně (pdf). Nyní je doktorandkou na oboru sociologie na FSS MU, kde zároveň působí v Institutu pro výzkum reprodukce a integrace společnosti (odkaz). Věnuje se výzkumu inkluze/exkluze migrantů z Běloruska, Ruska a Ukrajiny v transnacionální perspektivě. V oblasti migrace ji také zajímá problematika uprchlictví ve střední a východní Evropě a migrační politika.
Ondřej Klípa vystudoval slavistiku (se spec. polština) a etnologii na FF UK (Mgr.) a Mezinárodní teritoriální studia na IMS FSV UK (Bc., Ph.D.). Pracoval v sekretariátech Rady vlády pro národnostní menšiny a Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny na Úřadu vlády a v Centru zahraniční spolupráce Arcidiecézní charity Praha. Na Fakultě sociálních věd UK a Anglo-American University učí kurzy zaměřené na migraci, etnické konflikty, etnické a náboženské menšiny a sociální vyloučení.
Alena Pařízková vystudovala doktorandský obor Etnologie na Filozofické fakultě Západočeské university v Plzni. Nyní vyučuje na katedře sociologie téže univerzity. Výzkumně se zaměřuje především na otázky migrací, nerovností a genderu.
Marián Sloboda [marian.sloboda@ff.cuni.cz] se narodil v Praze, vystudoval lingvistiku a slavistiku na Univerzitě Karlově. Vyučuje na FFUK slovenštinu, sociolingvistiku a jazykovou standardizaci. Jeho výzkum patří do oblasti sociolingvistiky (sociologie jazyka) a analýzy diskurzu. Zaměřuje se na témata, jako jsou menšinové jazyky, multilingvismus a jazykový management. Je členem Jazykovědného sdružení ČR a Mezinárodní asociace bělorusistů; v současnosti zastupuje odbornou veřejnost v Radě vlády pro národnostní menšiny. Byl také členem o. s. Info-Dráček, usilujícího o česko-vietnamskou kulturní integraci.
Petra Ezzeddine Ph.D [petra.ezzeddine@fhs.cuni.cz] je sociální antropoložka. Ve své výzkumní práci se věnuje etnografickému výzkumu pracovní a rodinné migrace, genderu v migraci, transnacionálnímu mateřství a výzkumu placené práce v domácnosti. Působí jako vysokoškolská pedagožka na Katedře obecné antropologie a Katedře genderových studií Univerzity Karlovy v Praze.
Yana Leontiyeva, Ph.D [Yana.Leontiyeva@soc.cas.cz] absolvovala Národní univerzitu v Kyjevě a Karlovu Univerzitu v Praze (obor sociologie, Fakulta sociálních věd). Od roku 2002 působí v Sociologickém ústavu Akademie věd ČR, kde mimo jiné řídila dva rozsáhlé výzkumy cizinců ze třetích zemí (mimo EU) v České republice, finančně podpořené Ministerstvem práce a sociálních věcí a Českým statistickým úřadem. Taktéž se podílela na projektech Multikulturního centra Praha, RILSA, CERGE a IOM Praha. Předmětem jejího výzkumu je migrace z nečlenských zemí EU, občanská participace imigrantů, jejich integrace na pracovním trhu a remitence.
V minulosti byli členy Redakční rady MigraceOnline.cz: Kateřina Březinová, Oana Ciobanu, Jan Černík, Fabian Georgi, Jan Grill, Jakub Grygar, Jakob Hurrle, Kateřina Janků, Eva Kočárková, Heikki Kerkkänen, Myroslava Keryk, Cosmin Radu, Alice Szczepaniková, Alexandra Szöke, Pavel Uhl.