Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czE-knihovna › Cizinci z Ústecka mají větší šanci uspět na trhu práce

Cizinci z Ústecka mají větší šanci uspět na trhu práce

Cizincům žijícím v Ústeckém kraji pomáhá s hledáním práce nevládní organizace Poradna pro integraci.

Poradna pro integraci realizuje od dubna 2009 projekt s názvem Základní kroky pro integraci cizinců, který má za cíl zabránit sociálnímu vyloučení migrantů žijících v Ústeckém kraji. Díky projektu mají migranti možnost využít bezplatné pracovní poradenství a kurzy českého jazyka a zvýšit si tak šanci na trhu práce.

Projekt je financovaný z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a reaguje na stále se zvyšující nezaměstnanost v ústeckém regionu, která postihuje ve velké míře i migranty.  

  „Naši klienti se potýkají nejen s jazykovou bariérou, ale naráží na další kulturní, komunikační i sociální překážky. Cizinci se často neorientují ve fungování trhu práce, proto jim vysvětlujeme, jak pracovní trh v ČR funguje. V rámci pracovního poradenství poskytujeme informace o úřadech práce, zdravotním pojištění nebo systému živnostenského podnikání v ČR. Největší zájem je o asistenci klientům na úřadech práce, kde pomáháme s vyplňováním formulářů a především s vyhledáváním vhodných pracovních míst,“ sděluje sociální pracovnice z Poradny pro integraci.

Nemalou překážkou pro cizince při uplatnění se na trhu práce je nízká znalost českého jazyka. Ke zlepšení jazykových dovedností pomáhají intenzivní jazykové kurzy pro začátečníky i pokročilé. Kurzy probíhají v Ústí nad Labem a v Teplicích a jsou určeny legálně pobývajícím cizincům v ČR, kteří mají hlášený pobyt v Ústeckém kraji.

V rámci projektu se uskutečnily také odborné přednášky zaměřené na nejčastější problémy klientů a na aktuální dění v cizinecké problematice. Díky přednáškám se cizinci dozvěděli informace o principech živnostenského podnikání, možnostech výdělečné činnosti v Schengenu a Evropské unii nebo aktuality týkající se novely zákona o pobytu cizinců.

Od dubna roku 2009 do konce roku 2010 využilo poskytovaných služeb v rámci projektu více než 250 klientů.


Ke stažení


...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect