Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
4. 7. 18
Zdroj: migraceonline.cz

10 tipů na čtení nejen na prázdniny

10 tipů na čtení nejen na prázdniny

Jsou zde prázdniny a s nimi čas dovolených a odpočinku. Doba, kdy můžeme jednoduše vypnout a začíst se do dobré knížky. Proto vám opět přinášíme tipy týmu MKC Praha na zajímavé čtení (nejen) k vodě. Tentokrát jsme pro vás vybrali podle našeho názoru tu nejlepší beletrii o migraci a multikulturní společnosti a dva bonusy. Přejeme vám spoustu zábavy a hezké letní dny!

1. Josef Pánek: Láska v době globálních klimatických změn

V životě jste nebyli v Indii, představte si to. Teď se ocitnete v indickém Bangalore, uprostřed kraválu, smradu, vřavy dopravy a lidí, a nemáte proti tomu obranu. Jste v bezpečí hotelu a konferenčního centra, a přesto jste vyděšenej jak malej králík. Odvážíte se ven a dojdete do slumu. V nepřehledném davu žen v sárí uvidíte indickou dívku v obyčejném triku a džínách. Vyfotíte si ji, protože je to jediné, co vás neleká. Ona si toho všimne a řekne vám plynnou angličtinou, ať její fotku okamžitě smažete. Pokrčíte rameny, vyhovíte jí a hodíte celou příhodu za hlavu. Novela Láska v době globálních klimatických změn vypráví o globální vesnici zvané Země, ilogičnosti rasismu i nevyzpytatelných cestách srdce, a hlavně o tom, jak se všichni bojíme změn, zatímco ta největší z nich se odehrává kolem nás a nad našimi hlavami.

2.  Anatolij Ignat’jevič Pristavkin: Na hrudi obra obláček zlatý

V knize, která poprvé vyšla v roce 1987, je popisován osud dvou chlapců, kteří se jako chovanci dětského domova ocitnou v roce 1944 na Kavkaze, odkud těsně před tím Stalin deportoval původní čečenské obyvatelstvo do stepí Kazachstánu. Příběh je částečně autobiografický. Kniha byla paradoxně oceněna i Státní cenou SSSR, přestože tvrdě kritizovala sovětskou politiku.

3. Leo Rosten: Pan Kaplan má stále třídu rád

Klasická humoristická kniha o středoevropském vystěhovalci, který se úporně prodírá úskalím angličtiny ve večerní přípravce pro dospělé v New Yorku. Jedna z nejoblíbenějších humoristických knih tohoto století v kongeniálním překladu Antonína Přidala. Humor je postaven především na zápase přistěhovalců do USA s angličtinou a na urputné vážnosti, se kterou ke svému vzdělávání přistupují.

4. Jhumpa Lahiri: Namesake

Příběh indických emigrantů v USA; obsahuje témata jako je migrační zkušenost, střet kultur, konflikty vyvstávající z asimilace a složité vztahy mezi různými generacemi. V knize pozorujeme příběh rodiny Ganguliových, kteří migrují z tradičního prostředí v Kalkatě a jejich transformaci v „Američany“, která probíhá po jejich emigraci do USA a nejvíce viditelně ji sledujeme na jejich dětech.

5. Zadie Smith: Bílé zuby

Vynikající, příjemně neotřelý a optimistický román, zasluhující veškerou pozornost, které se mu dostává… román, hemžící se postavami, jejich spletitými osudy a vzájemně neslučitelnými vírami, kniha se zmocňuje pestré multikulturní krajiny Londýna a soustředí se na vztahy Anglie a jejích bývalých kolonií. Bývá považovaný za nejlepší debut posledního desetiletí, dostalo se jí několika význačných literárních ocenění.

6. Chimamanda Ngozi Adichi: Amerikána

Ifemelu a Obinze jsou mladí a zamilovaní, ale nespokojení se životem v Nigérii ovládané vojenskou diktaturou. Rozhodnou se proto hledat štěstí v cizině a jejich cesty se rozdělí. Sebejistá Ifemelu se vydává studovat do Ameriky, kde zakouší porážky i vítězství, nachází a ztrácí další lásky, to vše pod tlakem něčeho, nad čím doma nikdy nepřemýšlela — rasové otázky. Tichý a přemýšlivý Obinze, kterého Amerika, ovlivněná útoky jedenáctého září, nepřijme, se pouští do nebezpečného života ilegálního imigranta v Londýně. O třináct let později je Obinze bohatý muž v čerstvě demokratické Nigérii a Ifemelu známá blogerka komentující americkou společnost a kulturu z pohledu africké černošky. Navzdory pracovnímu úspěchu a pohodlnému životu v Americe však Ifemelu pocítí touhu vrátit se do své vlasti. Najdou s Obinzem po tolika letech a změnách odvahu znovu se setkat tváří v tvář?

7. John Steinbeck: Hrozny hněvu

Působivý román o životě rodiny oklahomského farmáře Toma Joada a jeho rodiny, který se celý odehrává na legendární Route 66. Krach na burze a „černý pátek“ způsobí, že tisíce farmářů v Oklahomě jsou doslova vyhozeni ze svých domovů, protože nejsou schopni splácet své dluhy. Opouštějí rodnou Oklahomu a míří do Kalifornie, která je pro ně zaslíbenou zemí. Má to ale jeden háček. Nikdo je tam nechce...V již klasickém románu můžeme nalézt paralely se situací lidí přicházejích hledat lepší život do Evropy.

8. Maamud Bernard: Správkař

Sugestivní moralita o údělu slabého jedince, kterého ničí organizovaná síla státní moci. Hrdinou knihy je chudý Žid, příslušník krutě utlačovaného národa v carském Rusku v letech 1911–13. Námětem románu je skutečný příběh židovského dělníka, který byl obviněn z rituální vraždy křesťanského chlapce.

Dva nebeletristické bonusy:

9. Yascha Mounk: The People vs. Democracy - Why Our Freedom Is in Danger and How to Save It

Kniha o tom jak, souvisí nástup sociálních sítí, ekonomická stagnace nebo demografická proměna populace s nástupem populismu, rostoucí popularitou autoritářů a pocitem, že obyčejný člověk už dnes opravdu nic nezmůže. S mírně optimistickým koncem, že zmůže.

10. Ruben Andersson: Illegality Inc.

V této čtivé knize se americká antropoložka a novinářka vydává na migrační trasu, která vede ze Senegalu a Mali do španělských severoafrických enkláv Ceuty a Melilly. Nezkoumá ani tak samotné „ilegální migranty”, jako spíše obchodní odvětví, které se kolem nich a tras jejich pohybu utvořilo. Ruben Andersson sleduje v této knize různé aktéry, kteří jsou zapletení do "průmyslu nelegality": mj. evropské politiky, Guardia Civil nebo transnacionální aktivisty.

 

4. 7. 18
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲