Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

Romské pohádky

Červená karkulka, Šípková Růženka, Bajaja... Kdo by neznal aspoň jednu českou pohádku. Ale kolik znáte pohádek romských? Jsou v mnohém odlišné, ale společné mají dobrodružství, vtip a hlavně dobrý konec.L outkové představení pro děti od 4 let, raje sev rámci festivalu Festival příští vlna/next wave. Akce se koná 30. září od 16:00 v DIVADLO KOMEDIE. 

Představení Romské pohádky kombinují krátká vtipná vyprávění pherasuňi paramisi a hrdinské pohádky viteziko paramisi. Součástí divadelního představení jsou také tradiční romské písničky, které jsou hrány a zpívány živě. 

Romské pohádky - Anna Schmidtmajerová a Tomsa Legierski


Svině nevěsta vypráví o Romovi, který si díky své chytrosti vzal nejkrásnější nevěstu široko daleko, zatímco jeho soused ostrouhal. Hlavní postavou v pohádce O Preparúdovi je „největší ze všech čarodějů“, na kterého ale vyzraje mladá Verunka. Mazaná Romčina hádanka pomůže k osvobození jejího může z vězení. Typickým příkladem hrdinského vyprávění je pohádka o tom, Jak žil Rom s čarodějčinou dcerou a pětici vyprávění uzavírá historka o tom, Co se Romovi zdálo a jak se mu sen nenadále splnil.

Romské melodie jsou rytmické a chytlavé. Kdo chce, může si jednoduché romské písničky zazpívat s herci – ti nejšikovnější si je snadno zapamatují a naučí. Z tradičních romských melodií zazní například Andro verdan, Duj duj nebo Odi kaľi mačkica. 

Nenásilnou formou během představení předávají dětskému publiku i základní informace o kultuře Romů, jejich jazyce i hudbě. Ale nebojte se, není to nuda! Vše samozřejmě přizpůsobují věku diváků, jinak vypadá vyprávění pro čtyřleté, jinak pro školáky.

„A jak jsme se my – bílí gádžové – vůbec dostali k romským pohádkám? Vycházíme z autentických záznamů romských vyprávění, jak je nahrála a ve své knize zachytila Milena Hübschmannová, vysokoškolská pedagožka, indoložka a také zakladatelka české romistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, a to s laskavým svolením její dcery Terezy Hrabovské.“

Hrají: Anna Schmidtmajerová (Anouch Padouch) a Tomsa Legierski
Koncept a režie: Krutý krtek

datum: 30. září 2018 (neděle) 16:00 - 17:00
místo: DIVADLO KOMEDIE, Jungmannova 1, 110 00 Praha
pořádá: Krutý krtek


PondělíÚterýStředaČtvrtekPátekSobotaNeděle
123
     
     
    
    
    
    
    
45678910
    
11121314151617
     
    
18192021222324
     
   
25262728
   
    
      
      
      
   
   
   
   
   
   
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect