Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Kvakeři a Kindertransport: Zachránci (nejen) dětí před nacismem

Malá náboženská komunita Kvakeři byla schopná před druhou světovou válkou a během ní zachránit překvapivě velké množství lidí: ať už díky individuálním akcím jednotlivých členů nebo díky organizovaným snahám, jako Kindertransport, dopravení deseti tisíc dětí židovského původu z kontinentální Evropy do bezpečí do Velké Británie. Přijďte se o této pohnuté historii dozvědět více na přednášce Dr. Lucindy Martin z univerzity v Erfurtu, kde budete mít možnost vidět úryvky z jejích videorozhovorů s posledními žijícími svědky těchto událostí. Akce se koná v pondělí 18. 3. od 18:00 v CEFRES v Praze.

***


Kindertransport and other Life-Saving Work of Quakers during the Nazi Period. A talk by Quaker historian Dr. Lucinda Martin from Erfurt University (talk will be in English)

„Nevěděl jsem, kam jedu. V transportu bylo asi 200 dětí a všichni jsme byli přinejmenším trochu nervózní. Byli jsme znepokojení, vzrušení, většině z nás bylo řečeno, že nás čeká dobrodružství a že naši rodiče dorazí, jakmile dostanou své papíry,“ vzpomíná Bob Kirk, který byl jako dítě zachráněn z nacistického Německa díky tzv. Kindertransportu.

Nejpozději po křišťálové noci 9. listopadu 1938 začalo být mnoha lidem židovského původu v kontinentální Evropě jasné, že jejich život je v ohrožení. Mnohé státy se začaly stavět neochotně k přijímání židovských uprchlíků, proto se řada organizací snažila dostat z nebezpečí alespoň děti. Nakonec Spojené království přijalo téměř deset tisíc převážně židovských dětí z Německa, Rakouska, Československa, Polska a Svobodného města Gdaňsk. Děti byly rozmístěny do britských pěstounských domovů, hostelů, škol a na farmy. Často se již nesetkaly se svými rodiči a staly jedinými členy svých rodin, kteří přežili holocaust.

Jedním z významných zachránců byli Kvakeři. Tato malá náboženská komunita byla schopná zachránit překvapivě velké množství lidí: ať už díky individuálním akcím jednotlivých členů nebo díky organizovaným snahám, jako byl již zmíněný Kindertransport.
Přijďte se o této pohnuté historii dozvědět více na přednášce Dr. Lucindy Martin, kde budete mít možnost vidět úryvky z jejích videorozhovorů s posledními žijícími svědky těchto událostí.
Přednáška bude v anglickém jazyce.

***


During their occupation of large parts of Europe, Nazis deported and murdered thousands of people – communists, homosexuals, Roma, the handicapped and especially Jews, all of whom did not fit Nazi ideals of “purity.” A tiny religious community, the Quakers, was able to save a surprisingly large number of people, some through the actions of individual Quakers, but many others by large-scale efforts, especially the “Kindertransport,” in which Quakers played a major role. The Prague Quaker Center together with the Prague Multicultural Center will host Dr. Lucinda Martin who will present film clips from her interviews with some of the last living witnesses of these events.

The talk will be in English.

datum:18. března 2019 (pondělí) 18:00 - 20:00
místo:Centre français de recherche en sciences sociales (CEFRES), Na Florenci 3, Praha
pořádá:MKC Praha, Čeští kvakeři
...nahoru ▲