Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Fußball unterm gelben Stern - Fotbal pod žlutou hvězdou

Symbolicky v předvečer čtvrtfinále Evropské ligy, jehož se účastní i kluby Slavia Praha a Eintracht Frankfurt, uvádíme přednášku Stefana Zwickera, editora a překladatele německého vydání knihy Františka Steinera o fotbalu v koncentračním táboře Terezín. Akce se koná 10. 4. od 18:00. 

Nacistická propaganda líčila koncentrační tábor Terezín jako „židovskou osadu“. Ve skutečnosti šlo o mezistanici před deportací do vyhlazovacích táborů. Zdá se tedy jen těžko uvěřitelné, že se v Terezíně více než dva roky hrála fotbalová liga na vysoké úrovni, jež se těšila velké přízni diváků.
Kulturní a sportovní události organizované židovskou samosprávou nebyly pouhým nástrojem propagandy s cílem rozptýlení. Jak vyprávějí sami přeživší, fotbal pro ně představoval „okamžik lidství“, chvíli, kdy se mohli cítit jako individuality, ať už v roli hráče či diváka.

Německý překlad knihy Fotbal pod žlutou hvězdou vyšel v roce 2017 pod názvem Fußball unterm gelben Stern v nakladatelství Ferdinand Schöningh. Přeložil, komentoval a k vydání připravil Stefan Zwicker.

Přednáška proběhne převážně v německém jazyce.

----

Anlässlich des Viertelfinales der UEFA Europa League laden wir Sie herzlich zum Vortrag mit dem Titel Fußball unterm gelben Stern von Stefan Zwicker, dem Herausgeber und Übersetzer der deutschen Ausgabe ein.

Die NS-Propaganda stellte das Lager Theresienstadt, nördlich von Prag gelegen, als „jüdisches Siedlungsgebiet“ dar. Tatsächlich war es eine Zwischenstation zur Deportation in die Vernichtungslager. Schwer vorstellbar – aber es gab dort über zwei Jahre eine Fußballiga auf hohem Niveau und mit großen Zuschauerzahlen.
Das von der jüdischen Selbstverwaltung im Lager organisierte Kultur- und Sportleben lässt sich nicht als Ablenkungsaktion der NS-Propaganda abtun. Überlebende betonten immer wieder, dass Fußballspielen oder Zuschauen einen „Augenblick der Menschlichkeit“ darstellte, in dem man sich als Individuum habe fühlen können.

František Steiner: Fußball unterm gelben Stern
Die Liga im Ghetto Theresienstadt 1943–44
Herausgegeben, übersetzt und kommentiert von Stefan Zwicker
Ferdinand Schöningh Verlag, 2017

Der Vortrag findet in deutscher Sprache statt.

datum:10. dubna 2019 (středa) 18:00 - 21:00
místo:Pražský literární dům | Prager Literaturhaus, Ječná 11, 120 00 Praha
pořádá: Pražský literární dům | Prager Literaturhaus
PondělíÚterýStředaČtvrtekPátekSobotaNeděle
123456
 
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
   
...nahoru ▲