Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Arrival City: promítání filmu Bohu Žel + diskuze

Zveme vás na promítání dokumentu Bohu žel, který se koná v rámci doprovodného programu výstavy Arrival city. Akce se koná 4. 10. od 19:00 v Kasárna Karlín. 

***

We invite you to a screening of documentary Bohu žel, which takes place as part of the accompanying program of the Arrival city exhibition. The event takes place on 4 October from 7 pm in Kasárna Karlín.

Bohu Žel, režie: Saša Dlouhý, ČR, 2018, 86 min.


„Syna jsem neviděl 4 roky, vnučku ještě vůbec. Mluvíme spolu přes Skype,“ líčí Gruzínec Zurab, který v Praze už 20 let čeká na vyjádření o udělení azylu. Vladimír z Ruska, který je svou vlastí pronásledován za to, že se veřejně omluvil za invazi sovětských vojsk do ČSSR, měl větší štěstí. Azyl dostal i s celou rodinou. Syřan Hadí o něj nestojí – necítí se v Česku vítán. Příběhy šesti lidí, kteří unikli před válkou či pronásledováním, jsou si podobné. Spojuje je touha po novém začátku. Zástupci organizací pomáhajících uprchlíkům se ve filmu zamýšlejí nad tím, kam se poděl solidární přístup české společnosti z počátku 90. let, kdy jsme nabídli pomocnou ruku tisícům Bosňáků prchajícím z Jugoslávie. A ptají se, vůči komu je vlastně namířená nenávist převlečená za vlastenectví.

Po filmu bude následovat diskuze s režisérem a protagonisty filmu. 

EN:
God Forsaken, dir. Saša Dlouhý, CZ, 2018, 86min
"I haven't seen my son in four years, and I've never met my granddaughter; we only talk on Skype," says Zurab, a Georgian who has been waiting for asylum in Prague for 20 years. Vladimir from Russia, who was persecuted by his government for his public apology for the Soviet invasion of Czechoslovakia, was more fortunate: he received asylum for his whole family. The Syrian Hadí, meanwhile, feels totally unwelcome in the Czech Republic. The stories of six people escaping war or persecution are similar. They are united by a desire for a fresh start. Representatives of refugee organisations in the film wonder what has happened to the solidarity of Czech society since the early 1990s, when it offered a helping hand to thousands of Bosnians fleeing Yugoslavia. And they ask against whom the hate disguised as patriotism is directed.

The film is in Czech and will be screened with English subtitles. 

The screening will be followed by a debate with the protagonists.

datum:4. října 2018 (čtvrtek) 19:00 - 22:00
místo:Kasárna Karlín, Prvního pluku 2, 18000 Karlín, Hlavní Město Praha, Czech Republic
pořádá:Anthropictures a Goethe-Institut Prag
PondělíÚterýStředaČtvrtekPátekSobotaNeděle
12345
    
  
  
  
  
  
  
  
6789101112
     
     
     
      
      
     
13141516171819
  
     
  
  
20212223242526
  
 
    
   
    
2728293031
     
  
      
  
  
  
   
    
  
...nahoru ▲