Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Protecting Mobility through Improving Labour Rights Enforcement in Europe (PROMO)

There is widespread recognition among unions, researchers and several institutions that worker protection regulation for posted workers in the European Union is seriously inadequate. Problems include an epidemic of wage theft, the growth of a grey economy of labour intermediaries, violations of trade union rights, and social security fraud. Thus, while intra-EU labour mobility brings job opportunities to millions, taking advantage of the EU labour citizenship to its full extent, often puts workers in precarious conditions.

O projektu

V této souvislosti je cílem projektu „Vymáhání pracovních práv u vysílaných pracovníků v EU“ financovaného Evropskou komisí posílení administrativní spolupráce a sdílení informací mezi příslušnými organizacemi a institucemi zabývajícími se vysíláním pracujících za účelem prosazování pracovních norem a vymahatelnosti pracovních práv.

Konkrétně se zaměřuje na 1) relevantní akademické instituce, které se zabývají pracovní migrací a obecně výzkumem v oblasti pracovních práv. Tyto instituce provádí v jednotlivých zúčastněných zemích rozhovory nejen se zahraničními pracovnicemi a pracovníky, ale také s představiteli inspektorátů práce, odborových organizací a neziskového sektoru. Dalšími cíly je 2) zlepšit příhraniční spolupráci s institucemi poskytujícími ochranu pracovních práv, 3) zlepšit přístup odborových organizací a posílit jejich roli v rámci debat o pracovní migraci a vysílání pracujících a v neposlední řadě 4) zajistit kolekci relevantních kvantitativních dat.

Projekt je financován v rámci Programu Evropské unie pro zaměstnanost a sociální inovace a uskutečňuje se v období od ledna 2017 do prosince 2018. Kromě Multikulturního centra Praha tvoří konsorcium projektu také Univerzita Jyväskylä – koordinující instituce (Finsko), Univerzita v Padově (Itálie), Fafo Institute for Labour and Social Research (Norsko), SOLIDAR (Belgie) a Forschungs- und Beratungsstelle Arbeitswelt (FORBA, Rakousko).

Délka projektu: 1/2017 – 12/2018

Donor: Evropská komise – Program pro sociální inovace a zaměstnanost (EaSI)

Partneři: University of Jyväskylä, University of Padova, Fafo Institute for Labour and Social Research, SOLIDAR, FORBA - Forschungs- und Beratungsstelle Arbeitswelt

Projektová koordinátorka: Hedvika Janečková, hedvika.janeckova@mkc.cz


Publikace: 

Chain liability as a mechanism for strengthening the rights of posted workers. The German chain liability model

Changing Regulations, Changing Practices? The Case of the German Meat Industry

Protection of Posted Workers in the European Union: Findings and Policy Recommendations based on existing research

Transnational Monitoring and Enforcement of Posted Work: The Case of Czech Republic

Transnational Cooperation among Labour Regulation Enforcement

Protection of Posted Workers in the European Union: Findings and Policy Recommendations based on existing research

Webová stránka SOLIDARu


PROMO je financován Evropskou komisí a realizován Univerzitou Jyväskylä, Finsko a dalšími partnery, kterými jsou Univerzita v Padově, Itálie, Multikulturním centrem Praha, Česká republika, Fafo Institutem pro výzkum sociálních a pracovních práv, Noprsko, Solidarem, Belgie a Forschungs- und Beratungsstelle Arbeitswelt FORBA, Rakousko.

...nahoru ▲