Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czZemě › Slovensko

Migrace v zemích střední a východní Evropy

Země střední a východní Evropy - migrace

Slovensko

Počet imigrantů přicházejících na území Slovenska se po vstupu země do Evropské unie (2004) postupně zvyšoval, tato tendence byla ale zpomalena ekonomickou krizí.

Migranti přicházejí zejména z České republiky, Maďarska a Rumunska a to převážně z pracovních důvodů. Jejich celkový podíl na populaci je stále relativně malý (1,3% procent obyvatel v roce 2011), avšak od roku 2004 se zvýšil téměř třikrát. Podle oficiálních statistik (2011) přesáhl počet migrantů s povolením k pobytu 70 000.

V roce 2011 přijala Migrační politiku Slovenské republiky s výhledem do roku 2020 a Akční plán migrační politiky na roky 2012 – 2013, přesto je ale celkově oblasti migrace a zejména pak integrace cizinců věnováno poměrně malá pozornost. V roce 2009 byla přijata Koncepce integrace cizinců ve Slovenské republice, ke které jsou každoročně vydávány souhrnné zprávy o plnění opatření z ní vyplývajícím. V roce 2012 také navíc vstoupil v platnost Zákon o pobytu cizinců. Přehled vývoje v oblasti migrace na Slovensku v letech 2009-2012 je dostupný zde.

Přístup k zaměstnání pro osoby požívající mezinárodní ochrany v Bulharsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku

23. 9. 14
Zpráva byla vypracována na základě objednání a financování ze strany Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, Regionálního zastoupení pro střední Evropu. Cílem této zprávy je nabídnout podrobné informace o přístupu k zaměstnání v případě osob požívajících mezinárodní ochrany v Bulharsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku.
Pracovní migrace, Migrace a EU, UprchlíciRumunsko, Bulharsko, Slovensko, Česká republika, Polsko publikace a výzkumy

Migranti v meste: prítomní a (ne)viditeľní

20. 6. 14
Prijatie faktu kultúrnej a sociálnej diverzity je prijatie spôsobu myslenia aj o nás samotných, o tom, čo je správne, ako vnímame niečo nové, „cudzie“. Čo to vlastne znamená „integrovať sa“? Je to skutočne na Slovensku také bezproblémové, že sa stačí „chcieť integrovať“ a jednotlivec bude začlenený do širšieho spoločenského celku, kde bude vnímaný ako rovný člen spoločnosti?
IntegraceSlovensko publikace a výzkumy

Interview: Rozat chub Salvak! Dobrý deň, Slovensko!

7. 2. 14
Rozhovor s Dževedan – migrantkou z Afgánistánu urobila Zuzana Hašná pre Ligu za ludská práva.
UprchlíciSlovensko rozhovory

Právo vs. Kontrola

28. 11. 13 Zuzana Števulová
Článok bol pripravený pre Úrad verejného ochrancu práv v ČR za účelom publikácie v zborníku „Postavení cizincu – vybrané právní problémy“, zborník zo seminára konaný dňa 28.3.2013. O tému sa zaujíma aj verejná ochrankyňa práv, ktorá z vlastnej iniciatívy podala návrh na Ústavný súd Slovenskej republiky, aby posúdil súlad ustanovení zákona o pobyte cudzincov a zákona o azyle s Ústavou...
Uprchlíci, Víza a hraniceSlovensko články

Migrace Romů do a z Kanady: Případ České republiky, Maďarska a Slovenska

29. 8. 13
Centrum pro politická studia na Středoevropské univerzitě představilo soubor esejí s názvem Migrace Romů do a z Kanady: Případ České republiky, Maďarska a Slovenska, které nazírají na různé aspekty romské migrace z a do Kanady....
Pracovní migrace, Integrace, UprchlíciSlovensko, Česká republika, Maďarsko publikace a výzkumy
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | »
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect