Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czZemě › Slovensko

Migrace v zemích střední a východní Evropy

Země střední a východní Evropy - migrace

Slovensko

Počet imigrantů přicházejících na území Slovenska se po vstupu země do Evropské unie (2004) postupně zvyšoval, tato tendence byla ale zpomalena ekonomickou krizí.

Migranti přicházejí zejména z České republiky, Maďarska a Rumunska a to převážně z pracovních důvodů. Jejich celkový podíl na populaci je stále relativně malý (1,3% procent obyvatel v roce 2011), avšak od roku 2004 se zvýšil téměř třikrát. Podle oficiálních statistik (2011) přesáhl počet migrantů s povolením k pobytu 70 000.

V roce 2011 přijala Migrační politiku Slovenské republiky s výhledem do roku 2020 a Akční plán migrační politiky na roky 2012 – 2013, přesto je ale celkově oblasti migrace a zejména pak integrace cizinců věnováno poměrně malá pozornost. V roce 2009 byla přijata Koncepce integrace cizinců ve Slovenské republice, ke které jsou každoročně vydávány souhrnné zprávy o plnění opatření z ní vyplývajícím. V roce 2012 také navíc vstoupil v platnost Zákon o pobytu cizinců. Přehled vývoje v oblasti migrace na Slovensku v letech 2009-2012 je dostupný zde.

Hlas migrantov na Slovensku nezaznieva

6. 10. 14 Zuzana Bargerová
Jak se migranti na Slovensku mohou zapojovat do veřejného života? Ačkoli trvale usazení migranti mají na Slovensku právo volit a být zvoleni do obecních samospráv, v praxi je zapojení cizinců do veřejného života nedostatečné a probíhá za nerovných podmínek, píše Zuzana Bargerová z Ligy za ľudské práva.
Integrace, Média a menšinySlovensko články

Odlúčené deti - malí utečenci na Slovensku

3. 10. 14 Alexandra Malangone
Kdo jsou děti, které utekly ze své domovské země a nacházejí se v nové zemi bez doprovodu rodičů nebo jiných zákonných zástupců? Jak se sem ty děti dostaly? Odkud přišly? Kde jsou jejich rodiče? Tyto otázky si klade Alexandra Malangone, autorka článku zaměřeného na situaci odloučených dětí na Slovensku.
UprchlíciSlovensko články

Přístup k zaměstnání pro osoby požívající mezinárodní ochrany v Bulharsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku

23. 9. 14
Zpráva byla vypracována na základě objednání a financování ze strany Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, Regionálního zastoupení pro střední Evropu. Cílem této zprávy je nabídnout podrobné informace o přístupu k zaměstnání v případě osob požívajících mezinárodní ochrany v Bulharsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku.
Pracovní migrace, Migrace a EU, UprchlíciRumunsko, Bulharsko, Slovensko, Česká republika, Polsko publikace a výzkumy

Migranti v meste: prítomní a (ne)viditeľní

20. 6. 14
Prijatie faktu kultúrnej a sociálnej diverzity je prijatie spôsobu myslenia aj o nás samotných, o tom, čo je správne, ako vnímame niečo nové, „cudzie“. Čo to vlastne znamená „integrovať sa“? Je to skutočne na Slovensku také bezproblémové, že sa stačí „chcieť integrovať“ a jednotlivec bude začlenený do širšieho spoločenského celku, kde bude vnímaný ako rovný člen spoločnosti?
IntegraceSlovensko publikace a výzkumy

Interview: Rozat chub Salvak! Dobrý deň, Slovensko!

7. 2. 14
Rozhovor s Dževedan – migrantkou z Afgánistánu urobila Zuzana Hašná pre Ligu za ludská práva.
UprchlíciSlovensko rozhovory
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 9 | »
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect