Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czTémata › Víza a hranice
Témata

Víza a hranice

Otevření vnitřních hranic Evropské unie je spojeno se zvýšenou kontrolou na jejích vnějších hranicích. Pro občany třetích zemí bývá získání víza do zemí Evropské unie finančně i časově nákladný proces. Zatímco dlouhodobá víza zůstávají v kompetenci jednotlivých členských států, systém vydávání krátkodobých víz je v rámci Schengenského prostoru podřízen společným pravidlům.

Cílem sekce Migrace a víza je nabídnout kritický pohled na současný vízový systém evropských států s důrazem na Českou republiku a vytvořit prostor pro reflexi jeho pozitivních i problematických aspektů, stejně jako celkového směřování evropské i národní vízové politiky.

Téma koordinuje Lucie Trlifajová (visawatch(AT)mkc.cz).

Sekce vznikla v rámci projektu "Visawatch", který je podpořen organizací CEE Trust - Trust for Civil Society in Central & Eastern Europe.Příspěvky k tématu:

EU hledá své Inteligentní hranice

EU hledá své Inteligentní hranice

16. 4. 15 Karolína Babická
Evropská komise předložila v únoru 2013 legislativní návrhy, které společně tvoří balíček opatření týkající se tzv “inteligentních hranic”[1]. Cílem balíčku měl být boj proti nedovolenému přistěhovalectví tím, že bude snazší identifikace tzv....
Migrace a EU, Uprchlíci, Víza a hraniceEU články
Itálie zachránila za 4 dny 8500 uprchlíků ze Středozemního moře - Česko deportuje desítky Kubánců do Maďarska

Itálie zachránila za 4 dny 8500 uprchlíků ze Středozemního moře - Česko deportuje desítky Kubánců do Maďarska

15. 4. 15 Martin Rozumek
14.3.2015 - Italská pobřežní stráž a námořnictvo zachránili ve Středozemním moři během posledních 4 dnů 8500 uprchlíků pocházejících převážně z Eritrey, Sýrie, Somálska, Etiopie a zemí subsaharské Afriky. Jiné členské státy EU, včetně Česka, nemají takový počet běženců ani za 5 let. Devět uprchlíků o víkendu ve vodách Středozemního moře zahynulo.
Migrace a EU, Uprchlíci, Víza a hraniceEU články

Ve Středomoří čeká smrt na tisíce migrantů, Evropa dává ruce pryč

24. 11. 14 Lucie Macková
V listopadu tohoto roku začala nová námořní operace Triton, kterou vede evropská agentura Frontex. Nahradí tak úspěšnou italskou operaci Mare Nostrum. V rámci nové operace dojde ke krácení výdajů na záchranné operace ve Středomoří a pravděpodobně dojde k nárůstu tragických havárií migrantů při cestě do Evropy.
Víza a hraniceEU komentáře

Publikace „Discovering migration between Visegrad countries and Eastern Partners“

22. 10. 14
Vyšla publikace, která představuje migrační situaci a migrační politiky v zemích Visegrádské čtyřky a Východního partnerství a popisuje vzájemné migrační vztahy a trendy mezi zeměmi. V publikaci jsou mimo jiné navrhována doporučení, která směřují jak do oblasti managementu statistických dat, tak i do oblasti tvorby migračních a integračních politik.
Pracovní migrace, Migrace a EU, Víza a hraniceEU, Ukrajina, Slovensko, Česká republika, Polsko, Maďarsko publikace a výzkumy

Vízová praxe států EU na Ukrajině (studie)

22. 10. 14
Studii o praktických otázkách vybavení víz z Ukrajiny do jednotlivých zemí EU představila koalice neziskových organizací Visa-free Europe Coalition. Studie přehledně charakterizuje, jak je časově, finančně i byrokraticky náročné získat víza do jednotlivých zemích EU a jaké druhy víz jsou pro tyto země vydávány....
Migrace a EU, Víza a hraniceEU, Ukrajina publikace a výzkumy

Celoevropská policejní operace proti nelegální migraci "Mos Maiorum"

17. 10. 14
Už od pondělí 13. října probíhá celoevropská policejní operace zaměřená proti nelegální migraci. Iniciovala ji italská vláda a bude trvat do 26. října. Všichni migranti, kdo si nejsou jisti, že jejich dokumenty jsou zcela v pořádku, by se měli mít na pozoru a vyhýbat se místům, kde lze očekávat kontroly.
Víza a hraniceEU komentáře

Majú cudzinci právo na právnu pomoc v konaniach pred cudzineckou políciou?

13. 10. 14 Miroslava Mittelmannová
Právo mať svojho právneho zástupcu v trestnom konaní je všeobecne známe a rešpektované pravidlo. Každý proti komu sa vedie trestné konanie má ústavou, medzinárodnými zmluvami[1] ako aj vnútroštátnymi zákonmi[2] jasne garantované právo na obhajobu.  O tom niet pochýb a v praxi sa to rešpektuje....
Integrace, Víza a hraniceSlovensko články
Cena života v Pevnosti Evropa: porušování lidských práv migrantů a uprchlíků na evropských hranicích

Cena života v Pevnosti Evropa: porušování lidských práv migrantů a uprchlíků na evropských hranicích

2. 10. 14
Amnesty International publikovala studii, která poukazuje na chyby v migrační politice EU a na lidské utrpení na hranicích "Pevnosti Evropa". Náklady na obranu hranic EU před nelegální migrací jsou vysoké a obranná opatření často vedou k zásadnímu porušování lidských práv.
Migrace a EU, Uprchlíci, Víza a hraniceEU publikace a výzkumy

Právo vs. Kontrola

28. 11. 13 Zuzana Števulová
Článok bol pripravený pre Úrad verejného ochrancu práv v ČR za účelom publikácie v zborníku „Postavení cizincu – vybrané právní problémy“, zborník zo seminára konaný dňa 28.3.2013. O tému sa zaujíma aj verejná ochrankyňa práv, ktorá z vlastnej iniciatívy podala návrh na Ústavný súd Slovenskej republiky, aby posúdil súlad ustanovení zákona o pobyte cudzincov a zákona o azyle s Ústavou...
Uprchlíci, Víza a hraniceSlovensko články

Tisková zpráva: Evropská komise zahájila řízení proti ČR kvůli Visapointu

20. 9. 13
Důvodem "předžalobního" řízení je systém Visapoint spuštěný Ministerstvem zahraničních věcí, jehož prostřednictvím se cizinci ve vybraných zemích musí nejprve zaregistrovat, aby vůbec mohli požádat o vízum. Systém však dlouhodobě nefunguje, takže ani cizinci, kteří mají na pobyt v ČR nárok (sloučení rodiny nebo studium) nemají šanci žádost podat, což je v rozporu s právem EU.
Víza a hraniceČeská republika tiskové zprávy
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 9 | »


Žánr:
- všechny žánryzměnit
Téma:
Víza a hranicezměnit
Země:
- všechny zemězměnit
Text:
Autor:
Články v angličtině vyhledávejte přes www.migrationonline.cz.
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect