Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czTémata › Víza a hranice
Témata

Víza a hranice

Otevření vnitřních hranic Evropské unie je spojeno se zvýšenou kontrolou na jejích vnějších hranicích. Pro občany třetích zemí bývá získání víza do zemí Evropské unie finančně i časově nákladný proces. Zatímco dlouhodobá víza zůstávají v kompetenci jednotlivých členských států, systém vydávání krátkodobých víz je v rámci Schengenského prostoru podřízen společným pravidlům.

Cílem sekce Migrace a víza je nabídnout kritický pohled na současný vízový systém evropských států s důrazem na Českou republiku a vytvořit prostor pro reflexi jeho pozitivních i problematických aspektů, stejně jako celkového směřování evropské i národní vízové politiky.

Téma koordinuje Lucie Trlifajová (visawatch(AT)mkc.cz).

Sekce vznikla v rámci projektu "Visawatch", který je podpořen organizací CEE Trust - Trust for Civil Society in Central & Eastern Europe.Příspěvky k tématu:

Samos 2021 – město kultury a humanity?

Samos 2021 – město kultury a humanity?

8. 12. 15 Andrea Svobodová
Řecký ostrov Sámos je idylickou destinací pro trávení dovolené, zároveň je ale také místem, kde se odehrávají velká životní dramata. Jako například na konci října, kdy pouze 25 metrů od břehů tohoto nádherného ostrova přišlo o život 6 žen a 5 dětí.
Migrace a EU, Uprchlíci, Víza a hraniceEU články

Zamyšlení nad uprchlickou krizí a našimi hodnotami - projev ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové

20. 11. 15

JUDr. Kateřina Šimáčková, Ph.D.
soudkyně ústavního soudu 

Předneseno dne 12. 11. 2015 na konferenci Uprchlická krize a Česká republika na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Pracovní migrace, Integrace, Migrace a EU, Uprchlíci, Víza a hraniceEU, Česká republika články
Abeceda migrace

Abeceda migrace

12. 10. 15

Demagog.cz sestavil slovníček základních pojmů, které se dotýkají migrace: nejdiskutovanějšího tématu letošního podzimu. Kromě definic a kontextu naleznete u pojmů také čerstvé statistiky.

Integrace, Migrace a EU, Uprchlíci, Víza a hraniceEU, Česká republika
Migrační manifest navrhuje kroky ke zlepšení migrační politiky ČR

Migrační manifest navrhuje kroky ke zlepšení migrační politiky ČR

2. 10. 15
Analýzu hlavních problémů české migrační, azylové a integrační politiky a také návrhy jejich řešení představili veřejnosti v pátek 2. října 2015 odborníci z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR v nově vzniklém dokumentu Migrační manifest....
Integrace, Migrace a EU, Uprchlíci, Víza a hranice, Migrace a rozvoj, Ekonomický rozvoj, sociální stát a občanstvíEU, Česká republika tiskové zprávy
Migrační manifest nevládních organizací pracujících s migranty v České republice 2015

Migrační manifest nevládních organizací pracujících s migranty v České republice 2015

2. 10. 15

My, členské organizace Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v České republice v tomto Manifestu formulujeme své zkušenosti a postoje v oblasti migrace a integrace, a migrační a integrační politiky, které jsou podloženy našim dlouholetým působením v této oblasti. Manifest je určen zejména pro tvůrce politik a odborníky. Může jej využít i širší veřejnost.

Integrace, Migrace a EU, Uprchlíci, Víza a hranice, Pracovní migraceEU, Česká republika publikace a výzkumy

Do Vánoc klid

15. 9. 15 Lucie Trlifajová
V Maďarsku začínají platit nové zákony vztahující se k takzvané uprchlické krizi. Překlápějí silně xenofobní politiku do represivní akce. Přebíráme článek Lucie Trlifajové, který původně vyšel na a2larm.cz.
Migrace a EU, Víza a hraniceEU, Rakousko, Německo, Slovensko, Česká republika, Maďarsko články
Zveme na představení Migračního manifestu

Zveme na představení Migračního manifestu

14. 9. 15

Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, které sdružuje 18 nevládních organizací, srdečně zve odbornou veřejnost na prezentaci Migračního manifestu nevládních organizací pracujících s migranty v České republice.

Pracovní migrace, Integrace, Migrace a EU, Víza a hranice, Ekonomický rozvoj, sociální stát a občanstvíEU, Česká republika
Umírání na hranicích Evropy můžeme zastavit

Umírání na hranicích Evropy můžeme zastavit

27. 4. 15 Zuzana Pavelková
Je to cynická strategie: pokud jich umře dost, možná to odradí ostatní. V praxi se však ukazuje jako chybná. Náročnost cesty přes Středozemní moře migranty neodradí. Z překážek na cestě do zemí EU naopak profitují pašeráci a organizovaný zločin. Řešením je umožnění legálních cest do Evropy a zavedení evropského záchranného programu ve Středozemním moři.
Víza a hranice, Migrace a EUEU články
Petice k tragédiím ve Středozemním moři - zastavme utrpení a umírání lidí na evropských hranicích!

Petice k tragédiím ve Středozemním moři - zastavme utrpení a umírání lidí na evropských hranicích!

21. 4. 15
Bohužel se stalo přesně to, čeho se AI a další organizace obávaly a důrazně na to upozorňovaly - že ukončení operace Mare Nostrum, při které bylo za více než rok jejího fungování zachráněno více než 150 000 migrantů a uprchlíků z potopených lodí a její nahrazení operací Triton s třetinovým rozpočtem a desetinou lidí povede k dalším tragédiím ve Středozemním moři....
Migrace a EU, Uprchlíci, Víza a hraniceEU články
Zastavme další tragédie ve Středozemním moři – otevřme bezpečné cesty pro uprchlíky do Evropy

Zastavme další tragédie ve Středozemním moři – otevřme bezpečné cesty pro uprchlíky do Evropy

21. 4. 15
Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, které sdružuje 18 nevládních organizací, vyjadřuje hlubokou soustrast s lidmi, kteří zahynuli při nebezpečné cestě do Evropy a současně vyzývá politické představitele ČR a EU, aby zabránili opakování podobných tragédií prostřednictvím azylové politiky, která umožní uprchlíkům bezpečně požádat o mezinárodní ochranu.
Migrace a EU, Víza a hranice, UprchlíciEU články
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 9 | »


Žánr:
- všechny žánryzměnit
Téma:
Víza a hranicezměnit
Země:
- všechny zemězměnit
Text:
Autor:
Články v angličtině vyhledávejte přes www.migrationonline.cz.
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect