Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czO násProjekty › Za lepší přeshraniční vymáhání pracovního práva (STRONGLAB)

Za lepší přeshraniční vymáhání pracovního práva (STRONGLAB)

Téma:
Pracovní trhy zemí V4 se v poslední době potýkají s nárůstem pracovní migrace z Ukrajiny a jiných evropských států. I přesto, že je pracovní migrace tématem veskrze mezinárodním, přeshraniční spolupráce nejen inspektorátů práce, ale také nevládních neziskových organizací a odborových organizací není příliš velká. Výzkum a zkušenosti nevládních organizací asistující migrujícím pracovnicím a pracovníkům nicméně poukazují na časté případy porušování pracovních práv, které mají přeshraniční rozměr, proto je třeba rozsah těchto aktivit rozšířit.

O projektu

V tomto kontextu projekt „Za lepší přeshraniční vymáhání pracovního práva v oblasti pracovní migrace“ cílí na posílení spolupráce a sdílení zkušeností mezi inspekcemi práce, nevládními organizacemi a dalšími relevantními subjekty za účelem posílení prosazování pracovních norem a vymahatelnosti pracovních práv.

Projektový tým konkrétně provádí analýzu modelů pracovní migrace a soustředí se na mechanismy porušování práv zahraničních pracovnic a pracovníků v zemích V4 se zaměřením na Ukrajinu jako vysílající zemi. Výsledky výzkumu shrnou zprávy z jednotlivých zemí, které poskytnou aktuální informace o porušování pracovních práv a představí doporučení relevantní pro zajištění důstojných pracovních podmínek. Na národní úrovni se projekt zaměřuje na posílení spolupráce mezi inspekcemi práce, nevládními organizacemi a dalšími aktéry pracujícími v této oblasti. Na Ukrajině je usilováno o zapojení nových aktérů na podporu migrujících. Na mezinárodní úrovni se projekt snaží vytvořit fórum pro sdílení zkušeností s osvědčenými postupy a společnými aktivitami.

Projekt je financován Mezinárodním visegrádským fondem a Ministerstvem zahraničních věcí Nizozemského království a uskutečňován v období od února 2017 do července 2018. Kromě Multikulturního centra Praha projektové konsorcium zahrnuje také fondacja "Nasz Wybór" (Polsko), Centrum pro výzkum etnicity a kultury (Slovensko), AnBlokk Kultúra- és Társadalomtudományi (Maďarsko) a Charitativní nadace "Zaporuka" (Ukrajina).

Doba trvání: 01/02/2017—31/07/2018

Donor: Mezinárodní visegrádský fond a Ministerstvo zahraničních věcí Nizozemského království

Partneři:

Fundacja "Nasz Wybór"
Centrum pre výskum etnicity a kultúry
AnBlokk Kultúra- és Társadalomtudományi
Charitable Foundation "Zaporuka"

Projektová koordinátorka: Hedvika Janečková, hedvika.janeckova@mkc.cz


Projekt je financován Mezinárodním visegradským fondem a Ministerstvem zahraničních věcí Nizozemí - www.visegradfund.orgwww.minbuza.nl.

 


Výstupy projektu:

Ukrajinská expertka: Migranti získají v Polsku pracovní víza snadno, pak jdou do Čech

Ukrajinská expertka: Migranti získají v Polsku pracovní víza snadno, pak jdou do Čech

12. 5. 17

Kontroverzi ohledně zaměstnávání cizinců na hraně zákona rozpoutala v Česku kauza internetového obchodu Rohlik.cz. Razie ve skladech e-shopu ukázala na praxi, kdy tuzemské firmy dávají práci migrantům, kteří mají schengenská víza z Polska. České podmínky jsou nastaveny tak přísně, že podnikatelé, kterým chybí lidé, jdou oklikou. 

Migrace a EUEU, Ukrajina, Česká republika, Polsko rozhovory
TZ: Nový projekt MKC Praha usiluje o lepší přeshraniční vymáhání pracovního práva

TZ: Nový projekt MKC Praha usiluje o lepší přeshraniční vymáhání pracovního práva

12. 5. 17

V rámci mezinárodního projektu, který reaguje na nárůst pracovní migrace do střední Evropy, proběhlo 28. a 29. dubna v Praze první setkání. Sešli se na něm odborníci a zástupci nevládních organizací ze zemí Visegrádské skupiny a Ukrajiny.

Pracovní migraceEU, Ukrajina, Slovensko, Česká republika, Polsko, Maďarsko projekty

Ukrajinská migrace pod taktovkou české politiky

12. 5. 17 Michal Trčka
Pracovní migrace z Ukrajiny do České republiky je téma, které se v poslední době dostává do popředí zájmu. Jak je schopna reagovat česká migrační politika na současné migrační výzvy? Jak funguje v současnosti tzv. klientský systém? Na tyto a další otázky odpovídali hosté diskusního večera v rámci cyklu...
Lidová škola migraceEU, Ukrajina, Česká republika, Polsko projekty
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect