Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
20. 7. 15
Zdroj: migraceonline.cz
Otevřená platforma. Texty nemusí vyjadřovat stanovisko redakce.

Odmítněme heslo "Čechy Čechům". Zasévá nenávist

Odmítněme heslo "Čechy Čechům". Zasévá nenávist
V sobotu 18. července se v Praze konala demonstrace za solidaritu s uprchlíky a proti šíření nenávisti. Níže je proslov Marka Čaňka, ředitele Multikulturního centra Praha, ve kterém připomněl historii multikulturní Prahy
S dnešními demonstracemi za anebo proti přijetí uprchlíků se vracíme na Václavské náměstí. Tedy místo, které je v české moderní historii spojené s řadou demonstrací. 

Je ta naše dnešní demonstrace také důležitá? 

Ano, je. Jsme tu mimo jiné proto, abychom odmítli heslo „Čechy Čechům“.

P1010264_small.jpg

Dali jsme si sraz u New Yorkeru. To je bývalá kavárna Edison, kam po první světové válce chodili německy mluvící spisovatelé jako Franz Werfel, Otto Pick nebo Rudolf  Fuchs. Kavárny také sloužily jako místa setkání uprchlíků z nacistického Německa. V novém městě nebylo jak se domluvit telefonicky a tak se lidé prostě potkali v kavárně. Začínají zde Příkopy s nedalekým Kasinem, kde sídlila řada německy mluvících spolků. Kasino bylo přejmenované na Slovanský dům – asi aby se lépe zapomnělo na multikulturní historii. 

Antisemité, kteří se na Václavském náměstí dnes taky sejdou, ale pokračují v té horší tradici tohoto místa. Za protektorátu byly na tomto náměstí časově omezené zákazy vstupu pro Židy. Židé nesměli navštěvovat kina či divadla. Pošta v Jindřišské byla též nepřístupna, Židé mohli navštěvovat jedinou poštu – v Ostrovní ulici.

Připomínání multikulturní historie je důležité. Ti, kteří začali nedávno tvrdit, že jsou křesťané, jen aby mohli útočit na muslimy, chtějí na tuto multikulturní historii zapomenout. Chtějí historii přepisovat a tvrdí, že tu byla nějaká jednotná evropská kultura. To je velký omyl. 

Česká města a obce byla a i dnes jsou místy sdílení. Ale jsou také místy rozdělení. Dochází zde ke společnému setkávání, ale také ke konfliktům. Konflikty mohou společnost rozkládat, ale také z nich může vzniknout něco nového a pozitivního. Stejně dnes jako v minulosti je třeba překonávat slovy jedněch meziválečných novin „ty tak často nezdolatelně se jevící hradby a bašty předsudků“. Často se ona rozdělení příliš zdůrazňují a jeví se jako etnické konflikty. 

Chybí nám jazyk. V dnešní debatě o uprchlictví a migraci se mluví o dvou skupinách, Češích a migrantech. I ty cizince, kteří se stanou českými občany, a tedy už cizinci nejsou, média stále nechápou jako spoluobčany. Žijeme tu spolu – Češi, Slováci, Romové, Ukrajinci, Vietnamci, Rusové, Poláci, Němci. Někteří se identifikují úplně jinak a takovéto škatulky odmítají. Žijeme tu ateisté, katolíci, evangelíci, muslimové, židé, buddhisté, či hinduisté. 

Odmítněme Čechy Čechům. 

Odmítněme toto heslo, které mezi nás zasévá konflikt.  

Nenávist není řešení! 

Marek Čaněk
Vystudoval sociologii na Středoevropské univerzitě ve Varšavě, mezinárodní vztahy na FSV UK a absolvoval doktorské studium v oboru politologie na FF UK. Věnuje se dlouhodobě regulaci pracovní migrace v České republice, postavení cizinců na trhu práce a politickým právům imigrantů. Byl ředitelem Multikulturního centra Praha.
20. 7. 15
Zdroj: migraceonline.cz
V této sekci budeme rádi publikovat vaše texty týkající se aktuálního dění v oblasti migrace. Texty musí být ucelené a v rozsahu 1 až 3 normostrany. Texty v sekci „komentáře“ nejsou striktně žánrově vymezené, mohou být například reakcí na politické dění nebo popisem osobní zkušenosti. Publikované texty nemusí souhlasit s názory redakce. Pokud však vyjadřují rasistické či jinak diskriminační postoje nebo nesplňují základní předpoklady formální kvality, nebudou publikovány. Přečtěte si informace pro autory. Kontaktní adresa pro sekci komentářů je na migraceonline@mkc.cz.
...nahoru ▲