Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Na kurzech vaření pomůže neziskovka SIMI odbourat stereotypy Čechů vůči cizincům

Tisková zpráva SIMI, 21. října 2014

Nevládní organizace SIMI (Sdružení pro integraci a migraci) zahajuje sérii aktivit určených pro českou veřejnost s cílem podpořit její lepší vzájemné soužití s cizinci, kteří se poslední dobou v České republice čím dál víc usazují.

Besedy a workshopy na školách

Pro studenty základních a středních škol v Praze a Středočeském kraji SIMI nabízí zajímavou kombinaci besed s migranty z různých zemí a kreativních workshopů. Prostřednictvím diskusí budou mít žáci příležitost lépe poznat jiné kultury a vybudovat si vlastní názor na migranty žijící v České republice. Studenti si také sami vyzkouší, jak se vaří a jak chutná vybrané tradiční jídlo různých zemí nebo si pod vedením odborných lektorů zkusí výtvarně zpracovat kulturní témata dané země.

Naše názory na cizince bývají často formovány tím, co se doslechneme z médií, nebo ze zprostředkované zkušenosti jiných lidí. Možnost osobně se potkat s migranty z různých zemí studentům umožní lépe porozumět jejich situaci,“ vysvětluje Kateřina Dederová, realizátorka projektu ze SIMI. Školní akce se uskuteční v rámci projektu SIMI Dejme šanci (i)migrantům II z grantu Magistrátu hl. m. Prahy.

Multikulturní večery pro veřejnost

Díky podpoře Fondu pro nestátní neziskové organizace SIMI také připravuje v projektu Crossing borders celkem osm multikulturních večerů pro širokou veřejnost v Praze a ve Středočeském kraji, které budou opět o životě v zemích, ze kterých do Česka migranti přicházejí. „Crossing borders znamená odbourávání předsudků a výzvu k větší toleranci ve zde vznikající multikulturní společnosti. Večery mají zábavnou formou přispět ke zprostředkování kontaktu mezi příslušníky různých kultur a umožnit Čechům přehodnotit svoje zažité postoje vůči cizincům,“ objasňuje název akcí koordinátorka projektů Eva Čech Valentová ze SIMI.

V plánu jsou večery na téma Ukrajina, Kurdistán, Irán, Srbsko a další. Večery budou provázet sami migranti, kteří představí historii, kulturu či současnou politickou situaci svojí země a s hosty se určitě rádi podělí o svoje zkušenosti se životem v Česku. „Jelikož jídlo je důležitou součástí kultury, a tím, co lidi spojuje, na každém večeru budou k ochutnání i tradiční speciality vybrané země. Recepty sbírat a inspirovat se jimi budete také moci na chystaném Foodblogu, kde se krom jiného seznámíte i s osobními příběhy těch, kteří vám recepty připravili, či zde naleznete tipy, kam si v Praze zajít za etnickým jídlem či pro exotické suroviny,“ dodává Kateřina Dederová.

První z večerů se bude konat na téma Kurdistán ve středu 12. listopadu 2014 od 19h v základní škole Kladská na Praze 2. Večerem provede pan Karim Hussain, syrský Kurd žijící v České republice již řadu let.

Celé znění tiskové zprávy najdete v příloze.

23. 10. 14
...nahoru ▲