Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
22. 12. 17
Zdroj: migraceonline.cz

10 tipů na sváteční čtení o migraci a multikulturní společnosti

10 tipů na sváteční čtení o migraci a multikulturní společnosti

Bojíte se, že vás o svátcích přepadne nuda? Že už vás nebudou bavit pohádky v televizi? Nebo ještě sháníte dárek na poslední chvíli? Multikulturní centrum Praha dalo dohromady seznam svých oblíbených knížek především o migraci a multikulturní společnosti, najdete v něm beletrii, poezii i non-fiction. Přejeme vám hezké (nejen) vánoční čtení.

1. Timothy Snyder: Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Krátká knížečka, která se dá zvládnout za jedno odpoledne. Je koncipována jako dvacet rad nebo poučení, které mají zabránit tomu, aby se neopakovaly omyly generací, jež podlehly bolševismu a nacismu.

2. Erik Tabery: Opuštěná společnost. Česká cesta od Masaryka po Babiše

Kromě toho, že se kniha esejů vrací k významným osobnostem české demokracie a hledá v historii příčiny nedůvěry Čechů v demokratické principy, občanskou společnost a právní stát, se hodně dotýká i problematiky propagandy, fake-news a proměn, kterými prošla práce novinářů v době, kdy je o výsledcích voleb schopen rozhodnout jeden příspěvek na Facebooku.

3. Garry Kasparov: Zima přichází

Pokud sledujete Game of Thrones, tak název knihy skutečně odkazuje na heslo „Winter is coming“. Světoznámý šachista a jeden z nejhlasitějších oponentů současného ruského režimu popisuje vzestup Vladimíra Putina, jeho vnímání reality i techniky, které používá k ovlivňování dění po celém světě. Pokud jste se dosud o současné Rusko nijak zvláště nezajímali, tahle kniha vás do ruské společenské a politické situace uvede.

4. Patrick Kingsley: Nová odysea

Autor jako zahraniční reportér Guardianu procestoval v roce 2015 sedmnáct zemí, kterými vedou nejfrekventovanější migrační trasy, a setkal se se stovkami uprchlíků, kteří putují přes pouště, moře i hory, aby dosáhli vytoužené Evropy. Kniha přináší strhující zpravodajství o skutečných osudech jednotlivců podstupujících tuto nebezpečnou a strastiplnou pouť, a připomíná nám, že za bezejmennou masou se skrývají příběhy lidí stejných jako my.

5. Marek Šindelka: Únava materiálu

Dospívající chlapec sám putuje nepřátelskou zimní Evropou ve snaze dostat se na sever za svým bratrem. Evropa v jeho očích představuje jen systém plotů, nadjezdů, dálnic, železnic, průmyslových zón a logistických center. Román ukazuje, co se děje, pokud je člověk eliminován na pouhý materiál, na problém, číslo. Mrazivý román, který se čte jedním dechem.

Zdroj: Bethewhitedeer.blogspot.cz

6. Michael Houellebecq: Platforma, Elementární částice, Mapa a území, Podvolení

Knihy tohoto známého kontroverzního autora zařazujeme do našeho výběru, protože píše velmi komplexně a v kolizích postav umí výborně vystihnout ducha doby. Navíc je nesmírně důležité seznámit se s precizně formulovanými obavami, postoji a zkušenostmi oponentů.

7. Rupi Kaur: Mléko a med

Sbírka prózy a poezie od kanadské autorky pandžábského původu Rupi Kaur se ve světě stala bestsellerem, letos na podzim vyšla i v češtině. Její básně se zabývají tématy jako je násilí, zneužívání, útlak, láska, ztráta a feminismus. Krásná kniha, jejíž text je navíc doprovázen ilustracemi, které kreslila sama Rupi Kaur.

Zdroj: Huffingtonpost.co.uk

8. Gloria E. Anzaldúa - Borderlands/La Frontera: The New Mestiza

Semi-autobiografická sbírka poezie a prózy, která zkoumá hranice mezi námi a v nás. Může se jednat o hranice mezi lidmi z latinské Ameriky a Spojených států, mezi muži a ženami, mezi heterosexuály a ostatními. Ve svých textech vychází Gloria E. Anzaldúa také ze svojí zkušenosti chicanské autorky a lesbické aktivistky. Už klasické dílo, které by nemělo chybět v knihovně nikoho, kdo se zajímá o migraci, kulturní identity nebo feminismus.

9. Margaret Atwood: Příběh služebnice

Příběh z blízké budoucnosti, ve které ze Spojených států vznikne náboženská diktatura Gileád. V důsledku ekologické katastrofy většina žen ztratí schopnost mít děti a zbývající plodné ženy jsou služebnicemi, jejichž cílem je porodit a odevzdat dítě manželkám vládních velitelů. Děsivý popis toho, jak snadno a rychle může společnost sklouznout od demokracie k diktatuře.

10. Katherine Pancolová: Žluté oči krokodýlů, Pomalý valčík želviček, Veverky v Central Parku bývají v pondělí smutné (trilogie)

Trilogie francouzské autorky je přesně to, po čem můžete sáhnout, když potřebujete vypnout, relaxovat, ale harlekýnky a jinou odpočinkovou literaturu prostě nestrávíte. Kniha není milostná, spíš se pohybuje na pomezí společenského románu a detektivky s občas probleskujícími prvky záhady. Hrdinka je idealistická intelektuálka, ta „chytřejší a ošklivější“ ze dvou sester, uzavřená ve svém vlastním světě. Kromě toho je hlavní postava historička specializující se na 12.století a příběhem čas od času prolétnou nějaká zajímavá fakta z této doby.

 

22. 12. 17
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲